#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Končící Novákové zlomily vaz věci, které Češi vnímají poměrně citlivě: mobilní data a Čína. Ministerstvu nový „směr“ dát nestihla

10. dubna 2019

Odcházející ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková byla ve funkci poměrně krátce, necelých deset měsíců. Za to dobu jen těžko mohla dát ministerstvu nějaký zásadní „směr“. Spíše tak jen přebrala agendu po svých předchůdcích, přičemž současně na sebe upozornila dvěma nešťastnými kauzami, které jí nakonec zlomily vaz.

Zdroj: Úřad vlády

Nejprve letos v únoru Nováková nedokázala vysvětlit důvod drahých mobilních dat v ČR. Za mediánovou mzdu si přitom Čech stáhne nižší stovky GB dat, zatímco třeba Švýcar vyšší desetitisíce. Nováková přitom drahá data svalovala na řadové Čechy, kteří prý data nedostatečně využívají, což způsobuje jejich relativně vysokou cenu.

I pokud by měla Nováková pravdu, a operátoři s vyšším objemem stahovaných dat budou moci zlevnit, jedná se až o krok „B“. Nejprve musí nastat krok „A“. Operátoři musí zlevnit za cenu vlastní ztráty, a dát tak lidem podnět, aby data začali více využívat. Nikdo jiný ten podnět nedá. A lepší podnět než zlevnění neexistuje. Byť ani účinek zlevnění není okamžitý. Ministryně Nováková tedy objektivně řečeno neprokázala příliš smyslu pro chápání elementární ekonomie, což by se osobě v jejím postavení stávat opravdu nemělo.

Podruhé na sebe Nováková neblaze upozornila letos v březnu. Tehdy ze schůzky ze zahraničními investory vykázala zástupce Tchaj-wanu. A to na žádost čínského velvyslance. Z hlediska výše investic, které v tuzemském zpracovatelském průmyslu obě ekonomiky uskutečnily, je takové vykázání pikantní. Čína totiž ke konci roku 2017, za který jsou k dispozici nejaktuálnější příslušná data, vykazovala stav přímých investic v českém zpracovatelském průmyslu ve výši zhruba 410 milionů korun. Tchaj-wan měl tou dobou do našeho zpracovatelského průmyslu nainvestováno 5,69 miliardy korun, tedy bezmála 14krát více.

Ministryně Nováková v tomto druhém případě nedokázala „ohlídat“, kdo se na zmíněné schůzce objeví. Vykázat z akce hosta, který na ní byl pozván, je prostě těžko přehlédnutelné faux pas. Něco takového by se osobě v jejím postavení stávat opravdu nemělo.

Končící ministryně měla smůlu na kauzy, na které jsou Češi vysoce citliví, ať už se jedná o právě o drahá mobilní data či růst čínského vlivu v tuzemské politice. Pro vládu se tak z hlediska její důvěryhodnosti u voličstva stala přítěží, což o jejím konci rozhodlo. Zatímco v případě současně odcházejícího ministra dopravy Dana Ťoka lze jeho přehmaty zakrýt i délkou působení ve funkci a několika pozitivními kroky, které za tu dobu takřka nutně musel učinit, v případě ministryně Novákové se zkrášlujícího střípku do mozaiky jejího působení v ministerské funkci jaksi nedostává.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře