#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Klinči navzdory

18. října 2013

Americká burza během politické šarvátky vzrostla

Dohodli se. A Bílý dům prohlásil cosi o tom, že přetahovaná republikánů s demokraty o navýšení dluhového stropu nemá vítěze, jen poražené. Taková slova ovšem zpravidla pronášejí vítězové.
Mnohadenní klinč, v němž se obě strany ocitly, má však kromě Bílého domu v jistém smyslu ještě jednoho vítěze: Federální rezervní systém. Opět se totiž potvrdilo, jaký vliv na finanční systém a ekonomiku obecně tato centrální banka USA v posledních letech získala. Rozepře kongresmanů, jež živila média celého světa, trhy nezneklidnila. Právě naopak. Od 25. září, kdy začala její vyhrocená fáze, do 15. října – den před dosažením dohody – stěžejní americký burzovní ukazatel Standard & Poor’s 500 vzrostl. To je částečně dáno tím, že trhy dohodu čekaly, a zčásti tím, že pro ně už dění v Kapitolu nemá takový význam jako před rokem 2008, čili před finanční krizí a s ní spojenými bezprecedentními měnově politickými zásahy.
Novou realitu dobře vystihuje hodnota poměru tržní kapitalizace ukazatele Standard & Poor’s 500 (souhrnná cena akcií 500 nejvýznamnějších firem v USA) a rozvahy Federálního rezervního systému: zatímco historicky je pro něj typické silné kolísání, po roce 2008 se stabilizoval na úrovni těsně pod hodnotou 5. Jinými slovy, jestliže před rokem 2008 byly ceny amerických akcií závislé i na jiných faktorech, než je velikost rozvahy centrální banky (dost možná třeba právě na tom, co se zrovna řešilo v Kongresu), od té doby už se odvíjejí vlastně výhradně od ní; když rozvaha roste, roste úměrně i cena akcií, a naopak. A jelikož přetahovaná v Kapitolu se pro centrální banku stala argumentem, aby neomezovala svoji stimulační měnovou politiku – politiku, jež nafukuje rozvahu –, trhy reagovaly kladně, a ceny akcií tudíž rostly klinči navzdory.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře