#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Kdy Aňa Geislerová zuje gumáky

19. července 2008

Mrkváče, plísňové džíny, ledvinky, pouzdra na mobil co nejviditelněji upnutá za opaskem. Brzy se za tyto krátkodeché módní hity – brané tak vážně v době uvedení, tak zesměšňované krapet později – zařadí patrně i boty crocks. Čili gumové – pardon, to není guma, nýbrž materiál Croslite –, pestrobarevné „dřeváky“ s dírami. Na dětech tak tak ujdou, na mužích v nejlepším případě legrační, na ženách podobná pohroma jako o dekádu dříve „grungové“ martensky – vždyť i nasadila-li by si je Marlene Dietrichová, prý dáma s nejsvůdnějšími nohami všech dob, vzezřela by, že jde právě přehazovat hnůj či nahazovat maltu.

Ještě větší pohromou jsou pro akcionáře firmy Crocs, jež stejnojmennou obuv počátkem desetiletky uvedla a proměnila v globální hitSestup akciíje nevídaný: ještě koncem loňského října stála akcie 75,21 dolaru, letos v červenci zlevnila na 6,75 dolaru, nejnižší úroveň od počátku roku 2006, kdy byl titul uveden na burzu. Firma Crocs navíc letos obsazuje první příčky v podílu „šortů na floutu“, tedy v míře, v níž je s volně obchodovatelnými akciemi spekulováno na pokles. Žádný div, například respektovaný investorský blog seekingalpha.com zařadil Crocks mezi pět nejhůře spravovaných firem v USA – což také znamená, že firma pravděpodobně „záměrně klame akcionáře, aby zakryla vážné problémy.“ A jak se ukazuje, získá-li management firmy podivnou pověst, spekulace na pokles na sebe nenechají dlouho čekat.

Jak referuje jistý český módní server, boty crocks s oblibou nosí Martin Dejdar, Aňa Geislerová či dokonce Jirka Macháček. I Češi méně zvučných jmen je rádi nazují – jak vidno v ulicích. Ačkoliv se objevují spekulace, že za poklesem akcií Crocks je příliv levných napodobenin z Číny, hrozba recese v USA, či dokonce, že jde o stádní, přehnaný úprk investorů od přece tak slibného „brandu“, jenž se brzy zvrátí („Vždyť ty boty jsou tak pohodlné!“), americké burzy signalizují, že doba slávy crocks pomalu ale jistě míjí – a že i zmínění čeští herci je dříve či později vyzují nadobro. Kursy akcií, jak známo, jsou totiž zejména o očekáváních.

Peter Lynch, legenda mezi investory, píše ve slavné knize Beating The Street z osmdesátých let, že chce-li odhalit trendy hit blízké budoucnosti dříve než analytici, vydá se s (tehdy pubertální) dcerkou na nákupy. Adolescenti dnes už snad pasou po úplně jiných záležitostech než odporných gumácích. Naštěstí. Anebo přijde ještě cosi více škaredého?

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře