#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Kdo to kupuje Zentivu a co s ní teď bude?

4. října 2018

Advent International se specializuje na restrukturalizace firem. Když tedy nyní dokončil koupi Zentivy, ta se dříve či později vrátí na burzu, odkud se stáhla v roce 2009, nebo bude přeprodána novému majiteli. Mezitím se ale Advent International bude snažit zefektivnit její chod, případně redukovat nadbytečné náklady, a zvýšit tak přidanou hodnotu její produkce. Samotná značka Zentiva případně zanikne právě až při přeprodání novému majiteli, nyní ještě ne.

Advent International, vniklá v polovině 80. let, je v branži mezinárodně působících investičních fondů a společností spravujících soukromý kapitál dobře známým pojmem. V zemích střední a východní Evropy není žádným nováčkem, působí tu od roku 1994. V Praze svoji pobočku otevřela v roce 2007. Je v regionu navíc široce rozkročená, investovala do tak rozdílných firem, jako je rumunský výrobce keramických cihel a polské pedagogické nakladatelství. Působí ale celosvětově. Ještě před světovou finanční krizí se podílela na restrukturalizaci klíčové čínské loďařské firmy, jejíž akcie byly poté upsány na singapurské burze. Investovala také třeba do britské sítě středisek péče o duševní zdraví, v nichž se léčí i celebrity typu Erica Claptona nebo Johnnyho Deppa.

V České republice společnost ovládá například výrobce elektromotorů TES Vsetín. Do TES Vsetín vstoupila v roce 2011, což dokládá, že i při případné koupi Zentivy nemusí být její přeprodej nebo vstup na burzu bezprostřední záležitostí. O Advent International se u nás spekulovalo také v souvislosti s možnou akvizicí Plzeňského Prazdroje nebo prodejce sportovního zboží Sportisimo.  V polovině minulého desetiletí Advent International koupila provozovatele palivových karet CCS, ještě dříve investovala do někdejšího tuzemského mobilního operátora OskarMobil.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře