#Lukáš Kovanda, Ph. D.

„Kapitalismus upadl do kómatu.“ Co bude dál?

5. dubna 2010

Duch národohospodáře Johna Maynarda Keynese se zjevuje už i v investičním výhledu Billa Grosse, spoluzakladatele největšího smíšeného fondu na světě – PIMCO. Finančník totiž črtá sklíčenou vizi, v níž je rozvratným živlem světové ekonomické pohody nedostatečná globální poptávka. Kde se tenhle keynesovský strašák vzal?

Uplynulá dvacetiletka čím dále tím svižnější globalizace podle Grosse řádně nahlodala reálné příjmy obyvatel vyspělého světa. Továrny a výroba stěhující se kamsi do říše středu vedly vlády vyspělých ekonomik k podpoře zadlužování a zhodnocování (nafukování) cen aktiv, třeba nemovitostí. To proto, aby spotřebitelé dále spotřebovávali, aby se zalepila „díra“ způsobená ochabující poptávkou. Když si však občané i firmy naložili dluhu až příliš a na trzích aktiv to počalo bublat až běda, kapitalismus „po americku“ – s deregulacemi, dluhy a zbožnou vírou ve stále nižší daně – se ocitl v kómatu, pokračuje Gross. Ne že by zpohodlnělý lid chtěl se spotřebou „seknout“, jen již nebylo z čeho brát. Kreditní karty, klíče od dluhové komnaty, vypověděly službu: už nepůjčujeme, vracejte. Přišla recese a s ní i strasti oddlužování, reregulace i deglobalizace – zvrácení dvacetiletého trendu.

„Viditelná pěst vlád vystřídala neviditelnou ruku trhu,“ všímá si finančník. Úrokové sazby nulové, vládní záchranné peníze bilionové. „Jde o veřejné zadlužování vykupováním soukromého zadlužení,“ doplňuje Grosse Vernon Smith, laureát Nobelovy ceny za ekonomii, zpovídaný nedávno autorem blogu. Vládní biliony tentokrát zalepují „díru“ po krachu Lehman Brothers a spol. Cenou jsou mohutnící deficity.

Chvilinku se zdálo, že to zase půjde „do pohody“: burzy začaly skotačit vzhůru a kdosi prý zaslechl ten nafukovací kapitalismus, jak už zase klepe na dveře. Klam! S růstem akcií, zněl ten sen, přijde zhodnocování realit a pak kreditní klíčky snad opět vpustí vyspělý svět do dluhové komnaty; oddřou to jinde. Klam! Klam!

Dubaj, Island, Irsko a teď Řecko ukazují, že model roku 2009 má trhliny, líčí Gross. „Co když se z dluhové krize nelze dostat dalším zadlužením?“

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře