#Lukáš Kovanda, Ph. D.

„Jsem pro to, abychom se vydali vstříc bezhotovostní ekonomice,“ říká profesor Richard Thaler

17. prosince 2015

Profesor ekonomie a behaviorálních věd na Boothově obchodní fakultě Chicagské univerzity a zároveň čerstvý držitel čestného doktorátu Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Thaler je pro úplné zrušení bankovek ve světě. Thaler na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko řekl, že by výhradně bezhotovostní platební styk naprosto zamezil šedé ekonomice, což by mělo za následek snížení daní.

Poslechněte si rozhovor Lukáše Kovandy s Richardem Thalerem

Behaviorální ekonomie, které se Richard Thaler věnuje, se snaží vyvracet teorie standardní ekonomie, která má blízko k vědám jako je fyzika či matematika. Behaviorální ekonomie pracuje i s psychologickými aspekty. „Smyslem behaviorální ekonomie určitě není využívání lidí za účelem dosažení vlastního cíle. Je jím naopak upřímná pomoc lidem,“ řekl Thaler v rozhovoru pro rádio Zet. Běžní lidé totiž podle Thalera nemyslí jako ekonomové, kteří se ve školách učí teorie vzdálené realitě. „Neučí se to, jak myslí lidé, které pak budou v životě převážně potkávat. Jenže ekonomové a běžní lidé se liší. Třeba v tom, jak se dívají na to, co je fér, a co ne,“ řekl Thaler

Podle Thalera je k tomu, aby lidé mohli dosáhnout svých cílů, nutné věci co nejvíce usnadnit. „Jeden příklad za všechny. V celé řadě zemí se lidé dostatečně nezapojují do programů spoření na stáří, a to i tehdy, pokud jim zaměstnavatel na toto spoření přispívá. Prostě se sami připravují o peníze. My jsme tento problém vyřešili jednoduše tak, že jsme změnili přednastavené, výchozí schéma. Navrhli jsme, ať se tedy lidé do penzijních programů zapojují automaticky, dokud si nezvolí, že se zapojit nechtějí. Lidé jsou totiž velmi dobří v nicnedělání. Pokud je zapojení se do programu automatické a lidé naopak musí vyvinout úsilí, aby se odhlásili, zapojuje se 90 procent z nich. A to je dobře pro všechny,“ vysvětlil profesor, kterého řada ekonomů považuje za jednoho z možných budoucích laureátů Nobelovy ceny za ekonomii.

V otázce elektronické evidence tržeb v souvislosti se zamezením fungování šedé ekonomiky má americký ekonom jasno. Je totiž pro zavedení výhradně bezhotovostního platebního styku. Nejen, že se tak usnadní lidem běžný život, ale podle Thalera by to mohlo vést i ke snížení daní. „Každý by byl donucen vstoupit do oficiální, deklarované ekonomiky. Nemohl by zůstávat v té šedé, nedeklarované. Umožnilo by to snížit daně, protože daně by najednou platili všichni, ne pouze ti, kteří příslušné zákony dodržují už nyní. Takže by se vybralo více a daně by mohly být nižší.“

Elektronická evidence tržeb (EET) vzbuzuje v České republice vášnivé debaty nejen mezi politiky, ale i mezi dalšími zájmovými skupinami. Opozice ji kritizuje například kvůli tomu, že podle ní finančně zatíží drobné podnikatele. Někteří lidé se pak na EET dívají kriticky kvůli strachu z ohrožení jejich soukromí. „Myslím však, že pokud neporušují zákon, nemusejí se ničeho obávat. Takže ano, skoncoval bych s hotovostí. Nebo alespoň se vší hotovosti s výjimkou nominálně nejmenších bankovek,“ uvedl Thaler.

Odvysíláno na rádiu Zet.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře