#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Jíst, či nejíst?

11. ledna 2019

Obědy zdarma. To je, oč tu běží. Pro všechny děti ve školkách a školách? Jen pro rodiny s dávkami? Nebo snad pro nikoho? A jak se na školní obědy zdarma dívají další politici, ekonomové a zástupci neziskových organizací? Mají ve školkách a na prvním stupni základek mít nárok na obědy zdarma pouze děti z rodin, které berou dávky na děti, nebo se je lepší původní záměr, že by stát platil v jídelnách obědy všem dětem bez rozdílu? Případně by podporovali ještě nějaké jiné řešení? Na to se ptal Ondřej Tůme ze serveru Peníze.cz.

Lukáš Kovanda

Existují různé na první pohled bizarní indikátory přicházející krize. Například pokud se staví hodně mrakodrapů, jedná se o příznak špatného využití kapitálu, o nemovitostní bublinu, kterou záhy napraví právě krize. Během krize lze zároveň vsadit na to, že dívky a ženy budou nosit delší sukně, zatímco v období boomu – když se stavěly ony nesmyslné výškové budovy – si pro změnu libovaly v minisukních.

V českých podmínkách je takovým exotickým signálem právě probíhající fáze ekonomického cyklu míra starostlivosti politiků o potřeby dítek školou povinných. Takže globální finanční krizi roku 2008 předznamenalo zavedení takzvaného pastelkovného (tisícikoruna na prvňáka) v roce 2006. Tak jako se v krizi snižuje výška budov a prodlužují dámské sukně, slábne v Česku starostlivost politiků o blaho žáků. V roce 2008 pastelkovné zrušili, ačkoli v okleštěné podobě „přežilo“ až do roku 2012, kdy ho „dodělal“ příchod druhé recese v krátkém sledu.

Střih. Současnost. Krize se děsí kdekdo, ačkoli nic pro ni opravdu přesvědčivě nehovoří. Snad kromě toho, že čeští politici, zase hlavně sociální demokraté, se opět dojemně starají o žáčky, tentokrát o jejich plný žaludek. Mají politici k dispozici studii, která prokazuje, že žáček s plným žaludkem zdarma se lépe učí a koncentruje? Mají k dispozici čísla dokládající, že zrovinka oběd zadarmo ve škole významněji zlepšuje sociální propustnost? Nemají? Pak tedy jde jen o další pastelkovné, znak ekonomicky bujarých časů a uplácení voličů.

Vyšlo na Peníze.cz. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře