#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Jak české banky inovují?

18. ledna 2019

Jak jsou na tom české banky s technologickými inovacemi? Dostávají tuzemští klienti maximum možného, nebo je bankovní domy v něčem zanedbávají? V čem dalším by měly banky v Česku přidat? Jak moc jsou skutečně otevřené technologickým inovacím? V čem v téhle oblasti úspěšné a v čem naopak zaostávají?  Na to se ptal Ondřej Tůma ze serveru Peníze.cz.

Lukáš Kovanda

V evropském kontextu české banky výrazně nezaostávají. Například bezkontaktní platby se u nás či na Slovensku rozšířily dřív než v mnoha západních zemích. Na Brity či Estonce nemáme, ale to už je ohraná písnička. Ztrácíme – jako mnohé jiné evropské národy – také třeba na Turky. To je však demograficky mladší společnost, což tam rozmach finančních inovací usnadňuje. Turecko je geograficky přemostěním Evropy a Asie, což je v kontextu finančních inovací symbolické. Právě v mnoha asijských zemích je cítit větší „drajv“ a otevřenost inovacím. To je tam zřejmě nejen demograficky, ale i kulturně a historicky podmíněná věc. Češi jsou konzervativní a české banky proto také. Občas umí překvapit – třeba s oněmi bezkontaktními platbami –, ale v zásadě se u nás jede uprostřed hlavního pelotonu. Regulatorní požadavky na nové fintechové společnosti jsou olbřímí, což zavedeným bankám usnadňuje život – a inovace to brzdí. Na druhou stranu český konzervativní bankovní klient to tak – až na ty výjimky – chce. Raději jistota a bezpečnost než nějaké neozkoušené novoty. Nejvíc na tuzemském bankovním trhu chybí inovace v myšlení: nelpět tolik na jistotách a trochu se oddat risku. Mentalita upřednostňující vrabce v hrsti před holubem na střeše je ale v Česku přítomná obecněji, ne pouze ve financích, takže zrovna na uskutečnění této inovace to v blízké době moc nevypadá

 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře