#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Íránské balistické střely dnes „vystřelily výše“ zlato, palladium či bitcoin

10. ledna 2020

Více než tucet balistických střel, které Írán odpálil na irácké základny, vynášejí dnes výše zlato či bitcoin, ale i další aktiva vnímaná z větší či menší míry jako takzvaná bezpečná útočiště. V iráckých základnách jsou soustředěni i američtí vojáci, takže útok Íránu je vnímán jako součást jeho odvety za zabití elitního generála Solejmáního rukou Američanů z minulého týdne.

Zlato se dnes v české měně prodávalo i za více než 36 492 korun za jednu troyskou unci. To je jen o zhruba stokorunu nižší částka, než za jakou se jedna unce drahého kovu v korunách prodávala v dějinách dosud nejdráže. Rekordní ceny, necelých 36 600 korun za unci, dosáhlo zlato loni začátkem září. Jiný drahý kov, palladium, se právě teď prodává za vůbec nejvyšší korunovou cenu v historii, dnes poprvé přesahující 47 tisíc korun.

Palladium patří k nevýrazněji zdražujícím aktivům letošního roku. Od Nového roku vzrostla jeho dolarová cena o 6,8 procenta, v případě zlata pak o 4,7 procenta za unci. Daří se ale také největší z kryptoměn, bitcoinu. Ten letos v dolarech zhodnocuje o více než patnáct procent. Je však mnohem rozkolísanější než třeba zmíněné drahé kovy a další konvenčnější aktiva.

Zlatu, palladiu či bitcoinu nahrává nejistota spjatá s houstnoucím napětím mezi USA a Íránem, zejména s obavami ze vzájemných odvetných kroků obou znesvářených zemí a z rozšíření jejich konfliktu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře