#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Inflace v Česku se vrací na cíl ČNB, dramaticky zlevňují potraviny jako mouka, cukr či vejce

10. července 2024

Korun oslabuje, neboť trh sází na to, že ČNB si pospíší se snižování svých úrokových sazeb

Míra inflace v Česku se v červnu vrátila na cílovou úroveň České národní banky, a to na rovná dvě procenta. Zaostala tak za očekáváním analytiků, kteří čekali inflaci čítající 2,4 procenta. Naposledy byla inflace na úrovni cíle letos v březnu. Od té doby jej převyšovala, což vyvolávalo určité obavy z jejího výraznějšího oživení, které jsou dneškem passé, alespoň tedy prozatím. Ani inflace v oblasti služeb už v červnu nestačila na to – na rozdíl od dubna a května –, aby obecnou inflaci „vytáhla“ nad cíl ČNB.

Koruna v reakci na zveřejnění červnové inflaci oslabila, o 0,2 procenta vůči euru, což znamená, že trhy zvyšují své sázky na snižování úrokových sazeb ČNB ve druhé polovině letošního roku. Trh dosud počítal s tím, že základní sazba ČNB by ke konci letoška mohla činit rovná čtyři procenta. Nyní nelze vyloučit, že to budou 3,75 procenta.

V meziročním pohledu sice služby v Česku stále zdražují, což se projevuje například citelným růstem cen v oblasti stravování a ubytování o více než sedm procent, tento růst však z velké míry kompenzuje zejména pokles cen potravin. Například mouka meziročně zlevňuje o zhruba 21 procent, vejce či cukr pak o přibližně pětinu. Zmírňuje zdražování v oblasti dopravy, kde se v červnu projevil příznivější než květnový vývoj cen ropy na světovém trhu a pohonných hmot v ČR.

Za celý letošní rok vykáže inflaci hodnotu 2,2 procenta. Bude tedy v blízkosti inflačního cíle, který za zákona znamená cenovou stabilitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře