#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Inflace v Česku dále výrazně klesá

10. března 2024
Možná až na takřka šestileté minimum – obchodní řetězce totiž konečně začínají promítat do svých cen kolaps cen zemědělců. V únoru byla inflace v ČR podle všeho šestá nejnižší v EU – pouze 2,1 procenta –, takže nižší ji měly pouze Lotyšsko, Itálie, Litva, Dánsko a Finsko.

Jaká byla únorová inflace? Oficiální číslo se dozvíme zítra.

Česká národní banka prognózuje, ovšem ve více než měsíc staré prognóze, že by měla činit v meziročním vyjádření 2,8 procenta. Pravděpodobně však bude nižší. Analytici oslovení agenturou Bloomberg počítají ve střední hodnotě svých aktuálních odhadů s údajem 2,1 procenta. To by tedy znamenalo další zpomalení inflace – nejen v porovnání s loňskými a předloňskými čísly, leč též v porovnání s lednovým údajem 2,3 procenta. Jednalo by se o nejnižší inflaci za celé období od února 2021.

Odhady analytiků se pohybují v rozmezí od 1,8 procenta do 2,4 procenta. Pokud by inflace nakonec činila jen 1,8 procenta, což je nejnižší odhad, odhad expertů Komerční banky, byla by nejnižší za celé období dokonce od března 2018.

Českou inflaci v únoru evidentně snižovalo to, že prodejci potravin v čele s řetězci konečně začali alespoň částečně promítat historicky zcela se vymykající zlevnění zemědělců, prakticky dvacetiprocentní, do koncových cen. Přitom ceny energií zřejmě stagnovaly, stejně jako ceny oděvů, obuvi nebo vybavení domácností.

Ale i pokud bude inflace v Česku 2,1procentní, bude nižší než na Slovensku (nynější údaj Eurostatu ke slovenské meziroční inflaci, byť podle jiné metodiky, je 3,7 procenta), v Rakousku (Eurostat má za únor dokonce 4,2 procenta), v Polsku (odhad trhu dle Bloombergu je 3,2 procenta, výsledek bude zveřejněný až v pátek v nadcházejícím týdnu) i než v Maďarsku (tam již únorová inflace byla rovněž zveřejněna, činí 3,7 procenta).

V Německu je únorová inflace podle tamních statistiků 2,5 procenta a podle údaje Eurostatu 2,7 procenta.

Je tedy velmi pravděpodobné – takřka hraničící s jistotou –, že inflace bude v Česku za únor v mezinárodním srovnání nižší než ve všech uvedených, okolních zemích.

V celé eurozóně byla únorová inflace 2,6 procenta, jak plyne z aktuálních údajů Eurostatu. Inflace v Česku by tak měla být nižší i než inflace v celé eurozóně.

Pokud bude inflace v Česku činit skutečně 2,1 procenta, bude podle všeho šestá nejnižší v celé EU. Nižší ji v únoru měly zřejmě jen Lotyšsko, Itálie, Litva, Dánsko a Finsko.

Celoročně by inflace v Česku měla činit 2,2 procenta. Byla by tak v rámci EU podprůměrná i právě z celoročního pohledu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře