#Lukáš Kovanda, Ph. D.

I centrální banky mohou mít vlastní kryptoměny

23. srpna 2017

Kouzlo digitální měny bitcoin, které letos dává pohádkově zbohatnout zvláště jejím raným majitelům, spočívá prý pro mnohé v tom, že nad ní nebdí žádná centrální banka. Technicky ale nic nebrání tomu, aby své kryptoměny vydávaly také centrální banky. „Kryptodolar“, „kryptoeuro“ nebo „kryptokoruna“ nemusí být vzdálenou budoucností. Čím dál víc ekonomů bankéřům radí jasně: „Neotálejte, zapomeňte na svůj konzervatismus a začněte kryptoměny rychle vydávat.
Michael Bordo ze Stanfordu a Andrew Levin z Dartmouth College ve své nové studii vyjmenovávají hned čtyři zásadní rizika, kterým se centrální banky vystavují, pokud tak neučiní: ekonomická nestabilita, ztráta kontroly nad prováděním měnové politiky, růst rizika vzniku systémových otřesů a větší náchylnost k závažným národohospodářským propadům. Je zřejmé, že kryptoměna vydávaná centrální bankou je jen otázkou času. Ostatně v Ekvádoru už obdobný systém funguje.
Jestliže se centrálním bankám zavedení vlastních kryptoměn podaří, ukáže se, v čem doopravdy spočívá kouzlo bitcoinu. Pokud je v něčem jiném než v algoritmem omezené nabídce, a tedy v deflačním charakteru měny, jeho cena pravděpodobně spadne, protože základní odlišnost kryptoměny vydávané centrální bankou bude spočívat právě v tom, že se deflačním algoritmem řídit nebude.

Vyšlo v Hospodářských novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře