#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Hypotéky nepodraží, ale budou méně dostupné

19. prosince 2019

Centrální banka ve středu úrokové sazby nezvedla. Co ale čekat příští rok? V průběhu letošního podzimu postupně sláblo přesvědčení trhu, že dalším pohybem se sazbami České národní banky bude ten směrem dolů. Naopak sílila víra, že další změnou bude zpřísnění měnové politiky.

Konsenzus trhu je ale po celý podzim poměrně přesvědčivě nakloněn statu quo: ještě i za rok touto dobou bude základní sazba ČNB na stávající úrovni dvou procent. Ani tržní úrokové sazby by se podle většiny trhu moc měnit neměly.

Dvanáctiměsíční sazba mezibankovního trhu PRIBOR podle konsenzu listopadového šetření ČNB vykáže příští rok v listopadu úroveň necelých 2,2 procenta. Přitom nyní je tato sazba na úrovni bezmála 2,3 procenta.

Zmíněné šetření proběhlo ještě před dojednáním dílčího smíru v obchodní válce USA a Číny a před britskými parlamentními volbami. Díky těmto dvěma událostem opadla ze světových trhů podstatná část nejistoty, jež je svírala prakticky po celý letošní rok. Na to ale dluhopisy, jak české, tak světové, příliš nereagovaly. Nejodvážnější prognóza má za to, že výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu vystoupá příští rok na 2,25 procenta. Nyní je na úrovni bezmála 1,6 procenta.

Trhy prostě sází na to, že příští rok zůstane v režii expanzivní měnové politiky světově významných centrálních bank, ať už se celní válčení nebo geopolitika budou vyvíjet příznivě jako letos v prosinci, nebo ne.

Expanzivní měnová politika má své náklady. Třeba možné bubliny na trhu nemovitostí. V Česku jsou podle ČNB nadhodnocené až o dvacet procent. Budou­-li centrální bankéři postupovat v souladu s předpokladem trhu – a v souladu s politikou klíčových centrálních bank -, a ponechají tedy sazby na stávající úrovni i navzdory zlepšujícímu se mezinárodnímu ekonomickému prostředí, kompenzačně zřejmě zatáhnou za brzdu jinde. Třeba příští rok zpřísní podmínky pro poskytování hypoték, podobně jako loni. Hypotéky zkrátka v roce 2020 ani moc podražovat nemusí, přesto zřejmě budou hlavně ke konci příštího roku zase o něco méně dostupné.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře