#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Hurá na koloběžky

20. prosince 2018

Elektrické koloběžky, jež se od září objevují i v pražských ulicích, toho o světovém dění vypovídají více, než se na první pohled zdá. Nechala je tam rozestavit kalifornská společnost Lime, založená teprve loni. Ta stojí i za mobilní aplikací, která zájemcům za „nástupní taxu“ (za poplatek za odemčení) a posléze vlastní jízdné umožňuje dvojkolku využít nejčastěji ke krátké přepravě v rámci města.

Ovšem „železo“, tedy onen samotný jednostopý přepravní prostředek, obstarává čínský kapitál. Konkrétně pekingský start-up Ninebot. Ten před třemi lety koupil americkou firmu Segway, známou pro svá stejnojmenná, tentokrát dvoustopá městská vozítka. Segwaye měly být revolucí. Možná se to nyní místo nich podaří e-koloběžkám.

Americký nápad a čínská šikovnost porážejí Evropu

Možná ale také ne. Každopádně obchodní název pražských e-koloběžek je Ninebot by Segway. V pražských ulicích tak společně rejdí – a společně inkasují – americký a čínský kapitál. Evropa nikde. Vedle Prahy firma Lime provozuje e-koloběžky v asi dvacítce evropských měst, v USA je pak činná hned v desítkách měst. Podobně jako konkurenční on-line pronajímatelé e-koloběžek, například taktéž kalifornská společnost Bird. Přitom drtivou většinu, asi čtyři z pěti všech e-koloběžek, jež se dnes po světě přes aplikace pronajímají, dodává právě zmíněný čínský Ninebot. E-koloběžky zažívají celosvětový boom a nikdo je nedokáže tak rychle v dané kvalitě vyrábět jako právě Ninebot. Jen letos mu tržby za koloběžky narostly šestinásobně.

Takže to shrňme. Evropa si svou zelenou politikou postupně zabíjí vlastní automobilový průmysl. Auta vytlačuje z měst, stanovuje drakonické emisní testy a limity. Už ale není schopná přijít s alternativou. Tu zajišťuje americký nápad a čínská šikovnost. Ta sice leze Američanům na nervy více a více, pročež spolu nyní obě velmoci obchodně válčí, ale jediným skutečným poraženým se zdá být Evropa. Své pozice navíc vyklízí vlastně bez boje.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře