#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Gazprom varuje, že sníží dodávky i plynu pro Česko, pokud bude Polsko přepravovaný plyn krást. „Rozděl a panuj“

27. dubna 2022

Dnešní ranní zprávy o tom, že Gazprom obnovil dodávky plynu do Polska, představují spíše přání, které je otcem myšlenky. Gazprom totiž dnes ráno uvedl, že dodávky obnoví teprve tehdy, až dostane zaplaceno, jak žádá ruský prezident Putin, tedy v rublech. A burzovní cena plynu v EU vyletěla na začátku dnešního obchodování vzhůru o 24 procent.

Gazprom navíc svůj postoj ještě přitvrzuje, když nyní varuje Poláky a Bulhary, že pokud si budou kradmo odsávat plyn tekoucí přes jejich území určený pro jiné země, své celkové dodávky sníží. Tedy i dodávky třeba Německu nebo zprostředkovaně Česku. Kreml tedy evidentně postupuje v souladu s okřídleným „rozděl a panuj“. Zanedlouho, již nejspíše dnes, se uvidí, zda „opanuje“ Němce (a tím pádem i Čechy, k nimž teče ruský plyn právě přes Německo).

Zvláště právě Německo se tedy ocitá ve složité situaci. Dnešek otestuje po desetiletí deklarovanou a vzývanou jednotu EU jako žádný jiný den. Buď se Berlín (a tím pádem i Praha), ale třeba také Vídeň, od ruského plynu odpojí také, a podrží Varšavu a Sofii, nebo začnou Kremlu platit v rublech. Potupně. Nejednotně. Jak to odmítá i takový Ázerbájdžán

Stále zřetelnější je fatální omyl Němců. Zatímco si stavěli plynovod Nord Stream 2 přímo z Ruska, takoví Poláci jednali mnohem prozíravěji. Svůj budovaný plynovod z Norska zprovozní dříve, než se čekalo. Tedy dříve než letos v říjnu. Kritický by tak pro ně byl z hlediska dodávek plynu do země nakonec jen jeden jediný měsíc, jak uvádí dnešní polský tisk

Ovšem to, že Rusko odpojuje zatím dvě země EU od plynu samo od sebe, nijak neprokazuje, že jej to nezabolí také. EU ale vlastně dosud nepochopila, přes všechny své proklamace, že je ve válce také. Opět končí druhá na tahu. Válčit se nedá ekonomickým počtářstvím. Vítězit ve válce nelze bez odhodlání. A to Rusové chápou.

Parafrázujeme-li proslulý Churchillův výrok, EU měla na vybranou mezi svým vlastním odpojením od ruského plynu a mezi hanbou. Zvolila hanbu. A Rusko jí vypne plyn.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře