#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Finanční krize – velmi zajímavé období pro píšícího ekonoma

15. října 2018

Média dávají ekonomické agendě prostor srovnatelný s politikou a čtenáři, posluchači i diváci informace z oblasti hltají. Lukáš Kovanda je jedním z nejžádanějších ekonomů pro vyjádření a komentáře při zprávách o rozhodnutí ČNB, vývoji řeckých dluhů, ale třeba i obchodu s chudobou. Rozhovor s ním vedl Jan Mrzena.

Ještě za studií spolupracoval s časopisem Týden (ekonomický redaktor, poté hlavní ekonomický analytik). „Myslel jsem, že to bude tak na tři týdny, než si najdu jinou práci ve financích, ale nakonec se mi ta práce zalíbila natolik, že jsem v médiích zakotvil na dlouhých pět let,“ vzpomínal Lukáš Kovanda. „Přišla finanční krize, a to bylo velmi zajímavé období pro ekonoma píšícího o těch věcech. Ta doba byla velmi transformativní a poznamenala celý náš život další.“ Uveřejnil zhruba stovku rozhovorů s významnými světovými ekonomy, včetně řady laureátů Nobelovy ceny (Paul Samuelson, Ronald Coase, John Nash, Robert Solow, Harry Markowitz), ale i s dalšími světovými osobnostmi. V současné době je stálým spolupracovníkem Reflexu a Českého rozhlasu, pracuje i pro našeho sourozence – Ecofin.

Čeká nás další ekonomická krize? „Pokud nastane nějaká krize, nebude to z těch příčin, ze kterých pramenila krize předchozí. My jsme teď dobře připraveni na tu válku, která už ale proběhla. To znamená – regulatorně máme ošetřen ta rizika, která přivodila krizi předchozí,“ vysvětlil Lukáš Kovanda, „na druhé straně nemáme munici ani v oblasti fiskální – to znamená peníze, které mají k dispozici vlády, aby nějakými programy podporovaly tvorbu pracovních míst, ani v oblasti monetární, kterou mají na starosti centrální banky – úrokové sazby jsou mnohem níže, než v roce 2008 a banky nemají kam se sazbami jít dolů, aby stimulovaly ekonomiku. Takže jsme vlastně v daleko horší situaci.“

Při posledních prezidentských volbách byl členem expertního týmu poradců Jiřího Drahoše. „Prezident by měl umět spojovat, vyslechnout názory, i když jsou zcela jiné, než má on sám. To pan Drahoš uměl, a proto mi bylo ctí být v jeho týmu, i když nakonec to nedopadlo,“ řekl Lukáš Kovanda. „Prezident musí mí chtě nechtě vhled, protože, když pojede na nějaký summit, musí znát třeba argumenty, proč ještě nejsme v eurozóně. Chápal jsem to tak, že bych měl možného budoucího pana prezidenta nabrífovat v ekonomických otázkách.“

Rozhovor se stočil i k přelévání ekonomického potenciálu starého světa do Číny, Indie, Brazílie, ale třeba také k medializovaný rozporům při sestavování (deficitních) rozpočtů, které nakonec končí jako vyrovnané. Jako jeden z prvních popularizoval Lukáš Kovanda v České republice kryptoměny. Mají budoucnost? Nejde jen o mediálně nafouknutou bublinu? Na přetřes přišla i finanční gramotnost a další témata a role médií?

Vyšlo na ceskamedia.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře