#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Facebook dnes na burze nejspíše čeká tak obrovský pád akcií, jaký ještě nikdy žádná firma nepoznala. Drtí jej TikTok a špatné vyhlídky hospodaření

3. února 2022

Akcie Facebooku, resp. jeho mateřské společnosti Meta Platforms, dnes podle všeho ztratí zhruba 200 miliard dolarů své tržní hodnoty. Suma 200 miliard dolarů odpovídá 4,3 bilionu korun.

Pro srovnání, hrubý domácí produkt České republiky má dle nejnovější prognózy tuzemského ministerstva financí činit přibližně 6,6 bilionu korun. Akcie matky Facebooku tak dnes mohou přijít o hodnotu odpovídající přibližně dvou třetinám hodnoty veškerého zboží a služeb, které se za celý letošní rok v Česku vyprodukují.

Propad tržní hodnoty o zhruba 200 miliard dolarů by byl historicky jednou z největších, ne-li vůbec největší, ztrátou tržní hodnoty během jediného dne kterékoli z burzovně obchodovaných společností kdekoli ve světě.

Během obchodování před otevřením burz v USA se akcie giganta sociálních sítí propadají o zhruba 22 procent. Matku Facebooku drtí předpověď hospodářského výsledku za první letošní čtvrtletí, která investory rozčarovala, neboť dalece zaostala za jejich očekáváním. Projevuje se v ní zejména stagnující vývoj uživatelské základny i stále dravější konkurence ze strany TikToku.

Pokud by propad přetrval i do řádných obchodních hodin burz v USA, matka Facebooku opravdu přijde o skoro 200 miliard dolarů své tržní hodnoty. Její pád stahuje dolů také akcie Twitteru, Snapu nebo Pinterestu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře