#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Evropská unie zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí

20. srpna 2023
Evropská unie zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí přes Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Čeští zemědělci tak mohou zůstat znevýhodněni, jelikož i jejich výkupní ceny ukrajinské obilí snižuje – zůstali by však bez kompenzace.

Evropská unie vážně zvažuje, že bude dotovat přepravu ukrajinského obilí skrze území svých členských států poté, co několik z nich už dříve v letošním roce jeho dovoz zakázalo. Jedná se o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. S těmito státy a ještě společně s Ukrajinou nyní Evropská komise dojednává konkrétní parametry a podmínky finanční podpory, uvádí polská rozhlasová stanice Polskie Radio.

Výše dotace má podle informací rádia činit zhruba 30 euro za tunu přepraveného obilí.

Rusku se zatím daří paralyzovat ukrajinský zemědělský vývoz. Ten totiž v posledním měsíci, kdy už neplatí rusko-ukrajinská obilná dohoda, klesl o třetinu. Jde o úder ukrajinské ekonomice i světovému zásobování potravinami. Ochromený je jak vývoz černomořskou cestou, který obilná dohoda umožňovala, tak také vývoz alternativní dunajskou cestou, neboť i tu Rusko vojensky atakuje.

Právě proto stoupá význam další exportní cesty, té přes územní států východní části EU, s nimiž tedy Brusel nyní takový transport dojednává.

Čeští zemědělci zákaz dovozu ukrajinského obilí podporují. Česká vláda se ale k uvedené pětici zemí nepřipojila. Nyní tak čeští zemědělci mohou zůstat znevýhodněni, jelikož okolní země budou čerpat dotace za přepravu ukrajinského obilí, zatímco Česko ne. Nebudou tedy nijak kompenzováni za to, že ukrajinské obilí stlačuje výkupní cenu na domácímu trhu, zatímco zemědělci v okolních zemích takto kompenzováni budou.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře