#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Evropě letos hrozí „plynový hladomor“ – ceny zemního plynu dramaticky rostou

4. září 2021
Do Evropy jej proudí málo, takže se nestačí doplňovat zásobníky. Zdraží kvůli tomu i potraviny.

Topná sezóna letos kvůli chladnému počasí začala na některých místech Česka nezvykle brzy, už koncem srpna. Jde jen o další vrásku na čele dodavatelům plynu. Ti se totiž potýkají se závratným růstem jeho cen zatím hlavně jen na evropském velkoobchodním trhu.

Pro lepší představu, plyn nyní stojí stejně, jako kdyby ropa vyšla na více než 100 dolarů (viz graf níže). Tento ilustrativní přepočet také dokládá, že plyn je nyní o 40 procent dražší než právě ropa, ačkoli běžně se cena ropy pohybuje citelně výše.

České domácnosti se tak musí připravit až na patnáctiprocentní zdražení plynu. Důvodem je právě „plynový hladomor“. Tak jako automobilkám zoufale chybí čipy, takže pociťují „čipový hladomor“, domácnosti zase mohou pocítit právě fatální nedostatek plynu.

Současný vzestup cen plynu ale zasahuje nejen Evropu, nýbrž celý svět. A to kvůli propojení jednotlivých kontinentálních trhů. Zdražení v Evropě způsobuje růst cen v Asii a jinde. S neblahými důsledky zdražování plynu budou v příštích týdnech a měsících konfrontování všichni od výrobců keramiky v Číně, přes pařížská pekařství až třeba právě po české domácnosti. Cena plynu je nyní na většině míst světa na svém historickém rekordu pro tuto část roku. Drahý plyn se stává až takovým problémem, že ohrožuje celosvětové hospodářské zotavení po pandemii.

Nadcházející zima pak zvláště pro Evropu může představovat hořké prozření, jak nesmírně důležitý plyn je pro celou její ekonomiku. Nyní starý kontinent čelí situaci, kdy plynu není dost, aby se mohly doplnit zásobníky vyčerpané po loňské dlouhé zimě. Rusko, největší dodavatel plynu do Evropy, omezuje svůj vývoz plynu z řady důvodů. Od výpadků ve vlastní produkci, přes schraňování plynu u sebe doma, přes snahu Gazpromu demonstrovat nepostradatelnost dokončovaného plynovodu Nord Stream 2 (viz nedávný komentář zde) až po přetahovanou Moskvy s Kyjevem ohledně výše poplatků za tranzit plynu přes Ukrajinu.

Celé léto se nedaří naplňovat zásobníky, varuje šéf rakouské OMV Alfred Stern. Evropští spotřebitelé jsou nyní podle vydáni napospas počasí. Čím chladnější zima bude, tím spíše palčivě pocítí důsledky nedostatek plynu. Ať už na své peněžence, nebo na „svou vlastní kůži“, dost možná však oběma způsoby: plyn bude drahý a bude ho málo, což zhorší jeho celkovou dostupnost.

Nejde jenom o palčivý dopad do cen samotného plynu. Největší francouzský výrobce cukru, Tereos, už v srpnu varoval, že zdražování plynu závratně zvyšuje nákladnost produkce právě cukru. I kvůli dražšímu plynu budou na podzim zdražovat největší světoví potravinářští producenti – a nejen cukrovinek –, firmy jako Nestlé nebo Unilever. I český spotřebitel si tak musí dát kromě vyšších cen pozor na fenomén takzvané „smrskflace“ (viz nedávný komentář zde).

Bloomberg: Evropa nyní zažívá plynový šok, cena zemního plynu (bílá křivka) totiž vystoupala tak, že by to odpovídalo ceně ropy 103 dolarů za barel.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře