#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Evropa zažívá „plynový šok“. A jak z inflace v EU těží Putin

13. září 2021

Vpátek oznámil ruský plynárenský podnik Gazprom, ovládaný Kremlem, dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Zároveň ČSÚ zveřejnil inflaci převyšující poprvé od listopadu 2008 úroveň čtyř procent. V Německu inflace není o nic slabší, dosahuje takřka třicetiletých maxim. Ruský prezident Vladimir Putin si tak těžko mohl přát příhodnější dobu pro dokončení Nord Streamu 2.

Inflace v Česku letos ještě zrychlí, až k úrovni pěti procent. Stejně tak nabere dále na tempu v Německu a jinde v EU. Pořádně k jejímu roztočení přispěje i další růst cen zemního plynu. Jeho velkoobchodní cena letos v EU stoupla o 200 procent. Drahý plyn zdražuje elektřinu, neboť ta se vyrábí právě i z něj. A také samozřejmě z uhlí. To tedy také zdražuje coby náhražka plynu. K výrobě elektřiny z uhlí je třeba emisních povolenek, takže i jejich cena letí vzhůru, na rekordní úroveň. Už přesahuje 60 eur. Na podzim a v zimě se tak energie – plyn i elektřina – zdraží domácnostem v EU, i těm českým, až o 25 procent.

Kromě toho, že letos v Evropě málo foukalo, takže větrné elektrárny vyrobily jen poměrně málo elektřiny, je dalším důvodem růstu cen energií v EU fakt, že Gazprom omezil své dodávky plynu. Letos v prvním pololetí byly zřetelně nižší než ve stejném období let 2018 nebo 2019. Výsledkem je, že třeba v Irsku koncem minulého týdne vážně hrozil blackout.

Jinými slovy, Kreml Evropu „skřípnul“. A ta nyní bude moc ráda za rychlé plné zprovoznění Nord Streamu 2. Bude tak hladké a nerušené, jak jen si Moskva přeje. Putin ostatně už přispěchal s tvrzením, že plynovodem bude dodávat Německu plyn třikrát levněji, než jaké jsou nyní jeho ceny v EU. Rozděluje a možná i opanuje. Éra povážlivě vzrůstající energetické závislosti EU na Rusku tím ale teprve začíná.

Vyšlo v Hospodářských novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře