#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ekonom A. Krueger zpochybnil, že zvýšení minimální mzdy vede k větší nezaměstnanosti

8. prosince 2014

Americký ekonom  Alan Krueger ve své průlomové práci zpochybnil do té doby rozšířenou domněnku, že zvyšování minimální mzdy nutně vede k vyšší nezaměstnanosti.  Podle Kruegera může umírněné zvýšení minimální mzdy mít dokonce pozitivní vliv pracovní příležitosti.

Poslechněte si, co Lukáš Kovanda říká o Alanu Kruegerovi

Krueger v současnosti působí na  Princetonské univerzitě ve státě New Jersey. V minulosti byl mimo jiné náměstkem pro hospodářskou politiku na americkém ministerstvu financí. V roce 2011 ho Barack Obama jmenoval předsedou Výboru ekonomických poradců prezidenta, kde působil do roku 2013.

O Kruegerově práci mluvil ve vysílání Studia ZET v rámci seriálu o předních světových ekonomech hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

K čemu Krueger při zkoumání vlivu minimální mzdy na zaměstnanost dospěl?

Zjistil, že zvýšení minimální mzdy nemá negativní vliv na zaměstnanost. Do té doby bylo široce přijímáno, že zvyšování minimální mzdy zvyšuje nezaměstnanost. Krueger prokázal na své studii fastfoodových řetězců ve státech New Jersey a Pensylvánie opak. Zkoumal, jak se v těchto řetězcích zachovali v roce 1992, kdy v New Jersey došlo k navýšení minimální mzdy. Zjistil, že se v těchto řetězcích překvapivě zvýšila i zaměstnanost, zatímco v Pensylvánii v tom samém roce ke zvýšení minimální mzdy nedošlo a zaměstnanost poklesla. Krueger tedy velmi výrazně přispěl k tomu, že se posunulo vnímání minimální mzdy ekonomy.

Proč se vůbec efektem zvyšování minimální mzdy Krueger zabýval, když mezi ekonomy panovala široká shoda na tom, že zvýšení minimální mzdy snižuje zaměstnanost?

Krueger chtěl původně tezi, že minimální mzda negativně působí na zaměstnanost, svojí studií fastfoodových řetězců dokázat. Místo toho, aby konvenční závěr potvrdil, přišel na pravý opak. Tím vyvolal velmi širokou diskuzi v ekonomické obci. Je však třeba dodat, že Krueger má na mysli umírněné zvyšování minimální mzdy. Něco jiného může být například situace v České republice, kdy od 1. ledna 2015 dojde ke zvýšení minimální mzdy o 700 korun, což už je poměrně citelný nárůst, který se může teoreticky negativně projevit na zaměstnanosti.

Odvysíláno na rádiu Zet.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře