#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Dlaždiči cest pekelných

12. února 2008

Dva velké debakly poslední doby, jež neblaze působí na celý svět, mají společného jmenovatele.

Kdo může za hypoteční krizi? Ochránci lidských práv. A za více skleníkových plynů? Ekologisté a environmentální lobby. A ten společný jmenovatel? Snaha domněle vyvolených shora řídit lidskou společnost – snaha, jež už se tolikrát vymstila.

Ochránce lidských práv spojuje s hypokrizí Stan Liebowitz, profesor ekonomie z univerzity v texaském Dallasu, v nedávném textu pro NY Post.

„Zřejmě největší skandál hypotékové krize je, že tato přímo pramení ze záměrného uvolňování pravidel pro získání hypotéky. Dělo se tak v jménu boje (ochránců lidských práv) za zmírnění diskriminace, a to navzdory varováním, že takový stav může vyústit v dalekosáhlou platební neschopnost,“ píše profesor Liebowitz.

Tým profesora Timothy Searchingera publikoval v posledním čísle časopisu Science text, jenž dokládá, že etanol vyrobený z kukuřice zhruba zdvojnásobuje objem skleníkových plynů ve srovnání s benzínem. Vlády (pod tlakem environmentální lobby) přitom etanol začaly dotovat před pár lety v rámci tažení za světlé zítřky s biopalivy (viz článek v NY Times).

A jak v dnešních Lidových novinách píše Pavel Kohout, toto tažení nejen přispívá k vyšším emisím škodlivin, ale navíc zrychluje globální inflaci. Etanol se vyrábí z kukuřice, jež je zásadní potravinářskou surovinou. A vzestup cen potravin je klíčovým faktorem v pozadí celosvětového růstu cen.

Trh třeba není všemocný, ale nedopouští se takových chyb jako ti, kdož se jej snaží řídit.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře