#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Daň z cukru, kterou zvažuje česká vláda, konzumaci cukru či kalorií nesnižuje

7. července 2024

Zjistili to vědci rozborem takřka stovky odborných studií na toto téma

Vládní politici rozběhli kampaň za daň z cukru, resp. za slazených nápojů. Vědecky ovšem podložená není. Jediné, co je jisté, je, že zvýší daňové inkaso, které mohou politici přerozdělovat, a že tak zvýší moc státu nad našimi životy.

Nová studie (odkaz na ni je níže, stejně jako klíčový závěr a abstrakt) shrnuje poznatky takřka stovky jiných studií na téma daně z cukru a sladkých nápojů, pokrývá přes 50 zemí. Uzavírá, že neexistují žádné opravdu přesvědčivé důkazy, že daň ze slazených nápojů jakkoli významněji snižuje množství cukru či kalorií, které lidé konzumují.

Ve výsledku jde tedy hlavně jen o další zdroj peněz politikům, které pak oni a jejich úředníci přerozdělují a získávají další kus moci nad našimi životy.

Až zase budeme politiky či úředníky kritizovat, jak mrhají našimi penězi, vzpomeňme, že tímto to začíná – a žádné další peníze jim neposkytujme. A už vůbec ne pod takovouto pochybnou, vědecky nepodloženou záminkou.

https://www.annualreviews.org/content/journals/10.1146/annurev-resource-111522-111325

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře