#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ČNB v listopadu nedala na silnější korunu ani haléř ze svých rezerv

9. ledna 2023
Koruna přitom i tak dnes zpevnila na nejsilnější úroveň vůči euru od roku 2008.

Česká národní banka v listopadu 2022 neprovedla vůbec žádné přímé intervence za účelem podpory a posílení české koruny. Vyplývá to z údajů, které dnes centrální banka zveřejnila. Česká měna přitom během dnešního ranního obchodování zpevnila na svoji absolutně nejsilnější úroveň vůči euru od 3. listopadu 2008, když proti euru zpevnila až na kurs 23,927. Naposledy se na silnější úrovni obchodovala onoho 3. listopadu 2008, kdy zpevnila až na kurs 23,865, plyne z dat Bloombergu. Od té doby nikdy nebyla nominálně tak silná jako dnes, ani při přechodném prolomení úrovně 24,00 za euro v únoru 2011.

Koruna dnes dopoledne oslabila zpět nad 24,00, a to kvůli zveřejnění horšího než očekávaného zpřesnění meziročního růstu české ekonomiky loni ve třetím čtvrtletí. Ekonomika podle dnešních dat rostla jen o 1,5 procenta, zatímco se čekalo potvrzení jejího vzestupu na úrovni 1,7 procenta.

Je příznivou zprávou, že koruna zpevňuje na více než čtrnáctileté maximum vůči euru, aniž by ji v listopadu ČNB jakkoli přímo podporovala. ČNB předtím intervenovala ve prospěch koruny každý měsíc od května. Vypotřebovala tak zhruba 16 procent svých devizových rezerv. Intervenovala také v březnu, v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu. Také loni v listopadu, stejně jako pak v prosinci i nyní v lednu ovšem ČNB nadále deklaruje připravenost okamžitě intervenovat na podporu koruny, jakmile si to okolnosti vyžádají. ČNB tudíž nadále intervenuje verbálně. To má na zpevnění kursu koruny rovněž svůj vliv.

Koruna dnes znatelně zpevňuje také vůči dolaru, a to během obchodování až na 22,394, což je její absolutně nejsilnější úroveň proti americké měně od loňského 21. dubna.

Kromě přímých a později verbálních intervencí ČNB podporuje korunu také slabší než předpokládaný průběh energetické krize v EU, stále vysoká naplněnost plynových zásobníků napříč Evropou a nadále nadprůměrně teplé počasí na kontinentu. Souhra těchto faktorů snižuje riziko energetických výpadků a vážné recese jak v EU, tak v Česku, což má pozitivní vliv rovněž právě na českou korunu.

Bezprostředním důvodem dnešního zpevnění koruny je ale další zlepšení nálady na světových trzích a s tím související větší ochota investorů dávat své peníze do měn, které jsou rizikovější v porovnání třeba s americkým dolarem. Ke zlepšení nálady došlo už v pátek v reakci na zpomalení růstu mezd v USA. To značí zmírňování inflačních tlaků v nejsilnější světové ekonomice. Jestliže tyto tlaky zmírní dostatečně, americká centrální banka nebude tolik již dále zvedat své úrokové sazby. To je příznivá zpráva pro akciové trhy, ale obecněji také pro trhy s měnami typu koruny. Zmírnění utahování americké měnové politiky pak zmírňuje tlak na posilování dolaru i z titulu ne až tak výrazného úročení této měny a dolarových aktiv, což opět pohání měny typu koruny.

Příznivé zprávy pro českou korunu dnes přitom přichází také z Číny. Tamní ekonomika se otevírá poté, co ji pekingský režim zbavil drakonických restrikcí. Navíc Peking podle včerejších informací podpoří čínské domácnosti a firmy, aby lépe zvládly návrat hospodářství do normálu. Čínská ekonomika tak dostává významný pozitivní impuls, které se přenáší také do dalších asijských hospodářství, jako je Tchaj-wan nebo Korea. Burzovní ukazatel MSCI Emerging Markets Index tak dnes vstupuje do takzvaného býčího trhu. Ten obecně nastává tehdy, když daný burzovní ukazatel stoupne alespoň o dvacet procent v porovnání se svojí nejnižší hodnotou. Na dno se uvedený ukazatel propadl 24. října 2022. Od té doby do dnes si již připsal právě přes dvacet procent. Sestává zejména z čínských akcií, ale klíčovou roli v něm hrají také akcie dalších rozvíjejících se ekonomik, typu té korejské nebo tchaj-wanské.

Mezi rozvíjející se trhy se zpravidla řazena také česká ekonomika. Proto zmíněný růst asijských rozvíjejících se trhů ve spojení se slabším tlakem na další zpevňování dolaru má citelná vliv na rekordní posilování české koruny od roku 2008.

Zpevňující koruna je dobrou zprávou pro ty Čechy, kteří si chystají na zahraniční dovolenou. Budou mít levnější tamní nákupy, zejména míří-li do eurové ciziny. Sílící koruna ale také zlevní zboží z dovozu, například elektroniku, ale také ropu, ropné produkty či zemní plyn. To jsou položky, které se běžně obchodují v dolarech. Sílící koruna tak přispěje k jejich zlevnění. Byť proti dolaru by ještě mělo být o něco výraznější, aby se to význačněji mohlo projevit v cenách pro koncové zákazníky.

Je však pravdou, že třeba pohonné hmoty v Česku jsou nyní poměrně levné – alespoň na poměry posledních dvanácti měsíců – i proto, že koruna sílí. Zrovna tak může sílící koruna ulevit na trhu s plynem. Jeho ceny vláda od začátku ledna zastropovala. Čím levnější – po přepočtu do korun – tedy plyn na světových trzích bude, tím budou nakonec nižší náklady pro českou vládu spojené právě se zastropováním. Pokud ke zlevnění plynu přispěje právě i silná koruna, vláda tak nevynaloží tolik prostředků na kompenzaci související se zastropováním a nebude muset tedy jít až tak hluboko do deficitu a dluhu, jako když by koruna byla slabší.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře