#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ČNB intervenuje za silnější korunu. Poslední kapkou bylo ruské ostřelování největší evropské jaderné elektrárny

4. března 2022

Česká národní banka dnes zahájila intervenci na podporu koruny. Ta ve světě patří mezi měny, které jsou vůbec nejvíce zasažené dopady ruské invaze na Ukrajinu. Od čtvrtka minulý týden, kdy invaze začala, až do včerejška koruna dle dat Bloombergu oslabila o více než pět procent. To je nejvýraznější oslabení mezi měnami zemí ekonomicky vyspělého světa, vyplývá z dat Bloombergu. Hůře už na světových devizových trzích dopadají jen rubl a měny Kazachstánu a Kyrgyzstánu (viz graf níže).

Tuzemská centrální banka disponuje celosvětově jedněmi z největších devizových rezerv po přepočtu na velikost ekonomiky, z velké části v důsledku intervence za slabší korunu z let 2013 až 2017. Devizové rezervy ČNB navíc ke včerejšku pokrývaly dovozy za zhruba 12,5 měsíců. V Maďarsku rezervy tamní centrální banky ale potenciálně zaplatí jen 3,9 měsíce dovozu, v Polsku pak 7,3 měsíce. Mezinárodní doporučení jsou přitom taková, že rezervy mají pokrývat alespoň tři měsíce dovozů.

Maďarské rezervy jsou v rámci jmenovaných zemí relativně nejnižší, pročež se země včera uchýlila k vyššímu než očekávanému zvednutí své základní úrokové sazby. Polsko zase už ve středu nakupovalo za část svých rezerv zlotý, aby zpevnilo jeho kurs.

Všechny jmenované země budou ale k intervencím přistupovat poměrně opatrně, aby si naráz nevypotřebovaly výraznější část svých rezerv. Jmenované země ovšem také budou zvedat své základní sazby razantněji, než se čekalo před zahájením invaze. Tehdy se za horní hranici zvyšování sazeb považovala poměrně široce úroveň pěti procent, nyní je to spíše úroveň 5,5 procenta.

Koruna v reakci na intervenci bezprostředně posílila z úrovně bezmála 25,90 koruny za euro až k 25,55. Česká měna se před intervencí dnes ráno ocitla opět pod výprodejním tlakem v důsledku pokračujícího, ba stupňujícího se konfliktu na Ukrajině. V noci na dnešek tam ruská vojska ostřelovala jadernou elektrárnu v Záporoží, která je největší v Evropě. Jde o historicky bezprecedentní válečný akt.

Jak se vyvíjel kurs daných měn k dolaru od 24. 2. do 3. 3. 2022 (zdroj: Bloomberg)

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře