#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Citelně zdražuje vepřové, ovoce nebo elektřina, Česká národní banka ale znepokojena není

17. října 2019

Růst cen v oblasti tuzemské výroby byl i letos v září přiměřený a nepředstavuje tak z hlediska České národní banky, která ze zákona pečuje o cenovou stabilitu, důvod ke znepokojení, ani důvod k přehodnocení stávajícího základního směřování měnové politiky. Úrokové sazby ČNB se letos zvyšovat nebudou, příští rok je pravděpodobnější jejich snížení než zvýšení.

Ceny průmyslových výrobců v září rostly meziročně tempem 1,9 procenta, v souladu s očekáváním trhu. V srpnu růst činil 2,1 procenta. Průmyslníky tíží zejména pokračující citelný růst cen energií, zejména elektřiny, meziročně o 7,7 procenta. V potravinářském průmyslu stoupá zejména cena masa a výrobků z něj.

Klíčovým důvodem je epidemie afrického moru prasat, která loni v létě propukla v Číně a od té doby se šíří nejen v Asii, ale částečně i v Evropě. Chovy jsou ve velkém vybíjeny, aby se zamezilo dalšímu šíření epidemie. V Číně meziročně ceny masa zdražují o zhruba 50 procent a země musí zejména vepřové v rostoucí míře dovážet, což vytváří celosvětový cenový tlak, v jehož důsledku stoupá cena masa i v ČR. V Česku se však přidává také třeba růst cen energií nebo mezd.

Epidemie afrického prasat se promítá i do cen zemědělských výrobců. Cena jatečných prasat v ČR vzrostla v září meziročně o 24 procent. Zemědělští producenti se nadále utkávají s dopady loňského suchého a letošního kolísavého počasí. V důsledku loňské nízké sklizně brambor, jedné z nejhorších v historii ČR, a stále nedobré úrody letošní zdražovaly brambory v září meziročně o bezmála třicet procent, nejstrmější cenový nárůst mají však za sebou. O více než dvacet procent roste cena ovoce, jehož úroda je letos slabší než loni. Suchý a teplý rok 2018 sice nepřál pěstitelům zeleniny, ale sadařům a ovocnářům většinou ano.

Například sklizeň jablek letos meziročně poklesne o třicet procent, kvůli jarním mrazíků i letním krupobitím. Jednalo by se tak o jednu z nejhorších sklizní jablek v novodobé historii ČR. Špatná úroda se v cenách jablek projeví postupně, během následujících měsíců. Do ceny pro konečného spotřebitele se ale promítne také například efekt levné polské či italské konkurence, a tedy i tamní letošní úroda jablek.

Právě i kvůli horší úrodě ovoce v ČR letos zdražují pálenky, meziročně zatím o pět až deset procent. Důvodem je kromě relativního nedostatku ovoce k pálení opět také růst cen energií a vody a dalších nákladů. Lze očekávat, že cena pálenek může nakonec letos vyskočit meziročně o deset až patnáct procent.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře