#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ČEZ zdraží elektřinu o takřka 84 procent, na faktuře si domácností připlatí zhruba třetinu 

3. listopadu 2021

Zhruba 2,5 milionu odběratelů elektřiny od společnosti ČEZ, jejího největšího dodavatele v ČR, si od Nového roku pořádně připlatí. Elektřina v nejběžnější sazbě D02 totiž zdraží z 1700 na 3120 korun bez DPH za jednu megawatthodinu, tedy o takřka 84 procent.

Sazba D02 je určena pro domácnosti, které elektřinu využívají ke svícení nebo pro provoz běžných spotřebičů, jako je lednička, pračka nebo myčka. Domácnosti, které využívají elektřinu také třeba pro ohřev vody nebo k vytápění bytu, nepatří mezi nejběžnější klientelu ČEZ a uplatňují jiné sazby.

Zdražení elektřiny o 84 odráží růst velkoobchodní elektřiny. Její cena letos stoupá v řádu až stovek procent. ČEZ přenáší na zákazníky nižší nárůst, neboť z důvodu dřívějšího předkoupení energie v době nižších cen nemusí zatím na zákazníka přenášet zdražení kompletně. Pokud však budou vyšší velkoobchodní ceny na burzách přetrvávat, bude muset promítat toto zdražení do cen pro maloodběratele postupně i v dalších letech.

Celková platba za elektřinu však pro běžnou domácnost odebírající elektřinu ČEZ vzroste nikoli o 84 procent, ale „jen“ zhruba o třetinu. Důvodem je to, že cena velkoobchodní elektřiny tvoří na finální účtu pouze zhruba 35 procent ceny (viz tabulka níže).

Složky regulované Energetickým regulačním úřadem tvoří více než polovinu finální platby za elektřiny. Úřad své nové ceny pro příští rok teprve ještě zveřejní, neměly by se však příliš lišit od letošních. Proto je v ilustrativní tabulce níže uvedený zatím pouze odhad cen v regulovaných jednotlivých položkách. Tabulka také nepředpokládá, že by v příštím roce byla například snižována sazba DPH, odpouštěn příspěvek za obnovitelné zdroje či podnikány jiné kroky ze strany vlády ke zmírnění dopadu prudce zdražujících energií na peněženku konečného odběratele.

Kolik zaplatí odběratel elektřiny ČEZ v roce 2022  

  • sazba D02, roční spotřeba 1,3 megawatthodiny, spotřeba elektřiny za cca 14 190 Kč ročně včetně DPH 
  • ceny včetně DPH

Neregulovaná složka (daná vývojem ceny elektřiny na burze, ovlivnitelná třeba fixováním):

Silová elektřina (proud vyrobený v elektrárně)  35,3 %                  5024 Kč

Pevná platba za odběrné místo                                9,1 %                     1292 Kč

Složka regulovaná Energetickým regulačním úřadem (odhad)

Distribuční poplatky                                                      33,2 %                  4718 Kč

Poplatek za příkon                                                         10,4 %                  1481 Kč

Příspěvek na obnovitelné zdroje elektřiny           9,3 %                     1318 Kč

Platba provozovateli přenosové soustavy            1,5 %                     206 Kč

Platba státu za organizaci trhu s energiemi          0,5 %                     74 Kč

Daňová složka

Ekologická daň z elektřiny (28,3 Kč/MWh)           0,5 %                     75 Kč

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře