#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ČEZ je po letech opět miláčkem investorů, jeho akcie po oznámení dividendy stouply na šestiletý rekord 

21. května 2021

Společnost ČEZ se opět stává miláčkem investorů. Trh dnes pozitivně přijal dividendové záměry představenstva energetického podniku. To včera po ukončení obchodování na pražské burze navrhlo letos vyplácet dividendu ve výši 52 korun na akcii. Cena akcie dnes vystoupila až o zhruba dvě procenta na 632,50 koruny, tedy na nejvyšší úroveň za celé období od začátku června 2015. Z akcií ČEZ

Pokud by návrh valná hromada firmy schválila, půjde o nejvyšší dividendu od roku 2010, kdy ČEZ vyplácel dividendu za rok 2009 ve výši 53 korun na akcii. Stát, zhruba sedmdesátiprocentní vlastník společnosti, by si při výplatě dividendy ve výši 52 korun na akcii přišel na zhruba 19,5 miliardy korun.

Trh letos vesměs čekal vyšší dividendu, než jaká by odpovídala průměru posledních deseti let. Spekulovalo se o dividendě v pásmu od 50 do 60 korun na akcií, takže včera navržená dividenda se nachází ve spodní části tohoto pásma.

K celkovému hodnocení dividendové velkorysosti ČEZ je třeba znát také dividendové plány společnosti pro příští rok. Pokud by dividenda i příští rok zůstala opět v pásmu od 50 do 60 korun, lze letošní údaj vnímat z hlediska akcionářů společnosti jako příznivý.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře