#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Čeští řemeslníci citelně zdražují své služby, rychlejší inflaci ale krotí solidní růst mezd

30. srpna 2019

Český statistický úřad dnes potvrdil svůj předběžný odhad meziročního růstu tuzemské ekonomiky. Ta ve druhém čtvrtletí přidala 2,7 procenta.

Vedle zahraniční poptávky k meziročnímu růstu HDP přispěla – a ještě výrazněji – poptávka domácí, tažená jak spotřebou domácností, tak spotřebou vlády. Domácnosti těží ze stále solidně rostoucí průměrné reálné mzdy, která letos vykáže růst ve výši zhruba čtyř procent. Právě rychlý růst nominálních mezd pomáhá Čechy udržovat v poměrně dobrém spotřebitelském rozmaru, navzdory citelnější než očekávané inflaci.

K citelné inflaci přispívá také růst cen řemeslnických prací. Ty za poslední dva roky podražily v průměru o čtvrtinu, jak plyne z údajů pracovního portálu Profesia.cz.

Největší sháňka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Pracovníků v těchto profesích je nedostatek, který je v posledních letech stále akutnější. Jednak kvůli ekonomické prosperitě, jež podněcuje ekonomickou aktivitu, včetně té v oblasti řemesel, a jednak kvůli stárnutí populace.

V 90. letech a v prvním desetiletí milénia byly manuální obory mezi mládeží poměrně nepopulární. Nyní, když starší řemeslníci odcházejí do penze, nemá je kdo v adekvátní míře nahrazovat. I proto, že ročníky 90. let a přelomu milénia byly populačně dosti slabé. Nedostatek řemeslníků na trhu jim umožňuje diktovat si ceny, jejichž růst pak překonává růst cen i mezd napříč ekonomikou.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře