#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Český stát poprvé v historii prodává bitcoin, aukce začala před malou chvílí

7. dubna 2021
Stát nabízí kryptoměnu zhruba o 20 tisíc korun nad tržní cenou.

Český stát poprvé v historii prodává kryptoměnu bitcoin. Dnes v 15:00 zahajuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových aukci 0,42337268 jednotky bitcoinu (detail aukce viz zde). Aukce potrvá do zítřejší třetí hodiny odpolední.

Nejnižší podání stanovil úřad jakožto výchozí na úrovni 544 632 korun za uvedené množství bitcoinu. Tato suma je přibližně 20 tisíc korun nad momentální tržní hodnotou bitcoinu, což patrně část zájemců odradí. Na druhou stranu je pravda, že cena bitcoinu je značně kolísává, takže během následujících 24 hodin se může změnit natolik, že uvedená výchozí akční cena získá na atraktivitě.

Zmíněných více než 0,42 bitcoinu, které majetkový úřad nabízí, pochází z velkého případu, který před dvěma lety řešil Krajský soud v Ostravě. Ten tehdy odsoudil Petra H. k desetiletému vězení za to, že spolu s dvěma komplici koupil na ruskojazyčném hackerském fóru platební údaje ke čtyřem tisícům platebních karet. Za peníze, které pak z účtů vysáli, nakupovali ve velkém elektroniku. Když Petra H. zatkla policie, zabavila mimo jiné právě i zmíněnou část bitcoinu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře