#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česko je nejrychleji se zvětšujícím „odpadkovým košem“ EU

15. února 2022
Tuzemský nárůst komunálního odpadu v přepočtu na hlavu nemá v EU konkurenci, ten poprvé činí přes půl tuny, zjistil Eurostat.

V žádné jiné zemi Evropské unie nedošlo v uplynulých letech k tak výraznému nárůstu objemu komunálního odpadu jako v ČR. V roce 2005 činila jeho hmotnost v přepočtu na obyvatele ČR 289 kilogramů, v roce 2020 už to bylo 507 kilogramů. Za patnáct let tedy narostla hmotnost odpadu na hlavu v ČR o celých 218 kilogramů, což je suverénně nejvíce v celé EU (viz graf níže).

V roce 2020 poprvé v historii překročila hmotnost komunálního odpadu na obyvatele půltunovou úroveň, neboť v roce 2019 ještě představovala „jen“ 499 kilogramů.

V EU jako celku se v uvedeném období hmotnost odpadu na obyvatele snížila, byť nepatrně, o jediný kilogram. Zatímco tedy v roce 2005 byla hmotnost komunálního odpadu na obyvatele v ČR hluboce pod průměrem EU, v roce 2020 už se ocitala dokonce mírně nad průměrem. To je varovné znamení. Česko se totiž v rámci EU ocitá v poměrně nelichotivé pozici země, které stále nepatří k těm nejbohatším v rámci tohoto celku, přičemž již vytváří nadprůměrně odpadu.

Obecně jsou totiž spíše bohatší země, které vytváří více odpadu. Lidé v bohatších zemích mají vyšší kupní sílu, takže spotřebovávají více zboží, tedy i generují více odpadu. Nejméně odpadu v EU v přepočtu na hlavu vytváří spíše ty chudší země, konkrétně Rumunsko, Polsko a Maďarsko (viz graf níže).

Komunální odpad představuje v Česku zhruba patnáct procent celkového množství odpadu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře