#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Českému stavebnictví se v únoru dařilo. A důvodem není mírná zima, to spíše evropské peníze

8. dubna 2019

Tuzemské stavebnictví v únoru vykázalo nejvýraznější meziroční nárůst od loňského října. Důvodem přitom není mírnější zima, jelikož ta byla mírná i loni. Efekt meziročního srovnání únorovému výsledku stavebnictví nijak nepomohl, to spíše naopak. Loni v únoru totiž stavebnictví rostlo z celoročního hlediska citelně nadprůměrným tempem – zima byla ještě mírnější než letos.

Letos v únoru se dařilo zvláště inženýrskému stavitelství, kterému pomáhá rychlejší čerpání prostředků z fondů EU. Inženýrské stavitelství, které zahrnuje například infrastrukturní stavby, rostlo v únoru nejvydatněji dokonce od loňského září. Stavebnictví nadále naráží na své kapacitní limity. Potýká se s nedostatkem vhodné pracovní síly. Tu mu do značné míry odčerpal průmysl, který po krizi oživil mnohem dříve. Potíží stavebnictví je například také nedostatek stavebního materiálu.

Zmíněná kapacitní omezení se promítají do rychlého růstu cen stavebních prací a všechny tyto faktory pak znemožňují stavebnictví jako celku navázat na své loňské silné růstové tempo. Stavebnictví proto v letošním roce zpomalí a poroste jen tempem těsně na nulou.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře