#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česká republika ve druhém čtvrtletí ztrácela konkurenceschopnost nejrychleji v celé EU. Odbory přitom dále stupňují své požadavky

11. září 2018

Konkurenceschopnost Česka klesala nejrychleji ze všech zemí EU.
Odbory požadují zvýšení mezd o sedm až devět procent.

Odbory dále stupňují své požadavky. Nejnověji požadují zvýšení mezd o sedm až devět procent, o půl hodiny kratší pracovní den a pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance. Takové požadavky představují pro firmy a zaměstnavatele další náklady, které bez odpovídajícího růstu produktivity sníží konkurenceschopnost tuzemské podnikové sféry. Lze přitom říci, že její konkurenceschopnost už letos ve druhém čtvrtletí klesala nejrychleji ze všech zemí EU.

Z dat, která dnes zveřejnil Eurostat, vyplývá, že ve druhém kvartále v ČR rostly mzdové náklady – takzvané jednotkové náklady práce – meziročně nominálním tempem 6,6 procenta, po očištění i inflaci pak tempem 4,5 procenta. Reálná produktivita práce přitom meziročně vzrostla pouze o 0,8 procenta. Růst mzdových nákladů tedy převýšil růst produktivity o 3,7 procentního bodu, což je suverénně nejvíce v celé EU. EU jako celek přitom vykázala naopak rychlejší růst produktivity v porovnání se mzdovými náklady. Za celou EU byl totiž růst reálných mzdových nákladů o 1,2 procentního bodu nižší než růst reálné produktivity. Znamená to, že Česká republika v současnosti v celoevropském kontextu citelně ztrácí konkurenceschopnost, zatímco EU jako celek ji získává, což dále zhrošuje pozici ČR na jednotném vnitřním trhu.

Za takové situace představují požadavky odborů hrozbu celé naší ekonomice, neboť bez adekvátního růstu produktivity bude konkurenceschopnost českých podniků nadále klesat, což se už krátkodobě negativně promítne do výkonu tuzemské ekonomiky jako celku a středně- až dlouhodobě to povede navíc třeba i k rozhodnutí některých podniků přesunout výrobu do zahraničí.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře