#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česká pošta zdraží posílání balíků až o 15 % a psaní až o 11 %

4. října 2022
Nutí ji k tomu drahé energie a pohonné hmoty.

Státní podnik Česká pošta od listopadu citelně zdraží zasílání dopisů i balíků. Nutí ji k tomu výrazně zdražující energie a pohonné hmoty. Rostou také platové náklady.

Obyčejné psaní do 50 gramů hmotnosti a bez prioritizace zdraží z 19 na 21 korun, tedy o bezmála 11 procent. S dvoukorunovým cenovým nárůstem musí počítat také zákazníci posílající psaní větších hmotností. A také zákazníci zasílající prioritizovaná psaní. Ta jsou zpravidla doručována hned následující pracovní den po dni podání.

Před zdražením i po zdražení ovšem prioritizovaná psaní vyjdou o sedm korun dráže než psaní bez prioritizace.

Zasílání balíků v základní variantě zdraží o deset korun, z 65 na 75 korun, tedy o více než patnáct procent.

Zdražování České pošty není kvůli obecně vysoké inflace v ČR překvapivé. Bude však další zátěží rozpočtů četných sociálně zranitelných domácností, jako jsou zejména domácnosti seniorů, kteří nikdy příliš neuvykli elektronické komunikaci.

V rámci možností je příznivé alespoň to, že Česká pošta letos vesměs zdražuje méně, než kolik by odpovídalo celoroční inflaci. Ta má totiž podle nejnovější prognózy České národní banky činit celoročně průměrně 16,5 procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře