#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Češi v uplynulém půlroce uspořili rekordní část svého příjmu. Odkládali spotřebu i tvořili opatrnostní rezervy

29. června 2021

České domácnosti v letošním první čtvrtletí uspořily druhý nejvýraznější objem finančních prostředků v historii České republiky od roku 1993. Hrubá míra úspor domácností dosáhla neočištěně úrovně 25,4 procenta. Vyšší byla jen v posledním čtvrtletí roku 2020, kdy činila rovných 26 procent. To znamená, že tuzemské domácnosti v souhrnu ve čtvrtletním sledování nikdy v historii neušetřily tak velkou část svého čistého příjmu jako v uplynulých dvou čtvrtletích.

V prvním letošním čtvrtletí, tedy v měsících lednu až březnu, tuzemskou ekonomiku poznamenaly rozsáhlé uzavírky v oblasti služeb či maloobchodu, ale také omezení spojená s cestováním, takže možnost spotřeby byla mnohem omezenější než prakticky kdykoli jindy. Domácnosti tedy tolik ušetřily i proto, že prostě nemohly nakupovat tak, jak jsou zvyklé. Určitou roli ale hrála také obava ze zhoršení ekonomické situace, eventuálně z propouštění, která domácnosti vedla k opatrnostnímu spoření.

Nelze samozřejmě opomenout ani vliv vládních podpůrných opatření typu programů na podporu zaměstnanosti. Tato opatření zásadně přispěla k tomu, že reálný příjem na obyvatele meziročně vzrostl, a to shodně o 3,5 procenta. Domácnosti tedy omezily své výdaje, přičemž jim zároveň o něco narostly příjmy. To ve výsledku vedlo právě k historicky takřka rekordní míře úspor.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře