#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Češi si oblíbili tuzemskou dovolenou

10. května 2019

Stále více Čechů si oblíbilo tuzemskou dovolenou naopak po několika letech nepřetržitého růstu mírně poklesla poptávka zahraničních hostů i tak ale hostů z ciziny bylo více než domácích celkem se v hotelech penzionech kempech v letošním prvním čtvrtletí podle statistiků ubytovali 4 000 000 lidí, což je meziročně skoro o 2 % více. Výsledky cestovního ruchu tak podle analytiků odrážejí vývoj tuzemské světové ekonomiky naším hostem je teď hlavní ekonom. Čech Fanta Lukáš Kovanda dobrý večer. Dobrý večer vy sám jste řekl, že Češi neváhají za rekreaci utrácet, protože se zatím neobávají zhoršování vlastní finanční situace, jenže výkon naší ekonomiky už není takový, jaký byl ještě před pár měsíci i tady je přece znát zpomalení, jak dlouho tedy. Ještě budou Češi ochotní utrácet za dovolené.

Lukáš KOVANDA, ekonom
Bude to určitě ještě tento rok, řekněme, do letošního léta, kdy samozřejmě jako každý rok vrcholí turistická sezóna už není ovšem pozorujeme zhoršování spotřebitelské nálady mezi Čechy a toho zřejmě se bude zhoršovat dále, a to je nálada, zvláště tedy vyhrotil se obchodní válka, což by dále zřejmě vedlo ke zpomalení růstu české ekonomiky a také postupně třeba i k růstu nezaměstnanost by ta zatím stále klesá, takže v tomto roce se můžeme dočkat v jeho druhé polovině. Určitého citelného zpomalení a v právě v zájmu dovolené o zájezdy a příštím roce bychom to měli pocítit a naplno zatím není ovšem jasné, do jaké míry se toto zpomalení projeví to právě bude záležet na tom, jak výrazné bude zpomalení ekonomiky jako celku.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Cizinců bylo tradičně nejvíc turistů z Německa přes 400 000 a nadále tvoří zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních u nás. Je v případě Němců především nebo jde v případě Němců především o krátkodobou příhraniční turistiku nebo míří víc do Prahy či známých turistických lokalit.

Lukáš KOVANDA, ekonom
Je to i to, když se podíváme vlastně na tu průměrnou délku pobytu dle jednotlivých národností jiné návštěvníků jednotlivých zemí tak Němci se nějak nevymykají, kde by to tedy byla pouze ta příhraniční turistika tak bude ten pobyt průměrného Němce, například 1 den nebo bude výrazně kratší, než je tomu ostatní země, což ovšem nepozorujeme je ovšem pravda, těchto statistice se primárně orientujeme právě na ty ubytování a etiku přenocování, takže když někdo vjede jen tak přes hranice dostat se ten samý den vrátí tak vlastně se to zachytí v jiné statistice než v této, tudíž je třeba to pak odlišit nicméně Němci vykazuje poměrně právě solidní. Frekvenci těch delších pobytů to znamená určitě tam ve velké míře zastoupena stále i Praha další místa, která nejsou jen tak za hranicemi.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Zájem ze strany Rusů se naopak zmenšuje je to překvapení, jak je ten důvod.

Lukáš KOVANDA, ekonom
Není překvapeně to vlastně navázání na trend, který trvá už někdy od roku 2014, kde Rusko bylo velice nepříznivé dosaženo, jak tedy sankcemi v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, tak také poklesem cen ropy a také krizi výrobu, no a od té doby vlastně Rusové. Potřebují nebo vykazují menší zájem o návštěvu České republiky dobře vědí, například v Karlových Varech dobře vědí provozovatelé tamního letiště, kde se zrušily dokonce linky. Do choval právě ruská z Karlových Varů letecké, protože už ten zájem zkrátka není takový tato nejnovější data ukazují, že se na tom nic nemění navzdory tedy tomu, že přece jenom se podařilo ruskou ekonomiku stabilizovat.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Podle agentury CzechTourism se výrazně zvyšují příjezdy turistů ze Saúdské Arábie spojených arabských emirátů co naopak zaujalo tuhle skupinu turistů.

Lukáš KOVANDA, ekonom
Jednak jsou do, řekněme, lázeňská místa v České republice a jednak tato klientela a míří, nikoliv tedy za teplem jako Češi ale leží přece jenom. Chladnějším podnebím, které vlastně může být pro ně atraktivní, protože když musí potýkat s výhní kolem 50 °C, což není úplně ideální a pak tato klientela také vyhledává Českou republiku ale další evropské země z důvodu dobré občanské vybavenosti dobrých nákupních příležitostí. Poměrně vysoké kvality služeb třeba právě v oblasti lázeňství, takže lze očekávat, že zájem této klientele bude stoupat, a to si myslím, že prospěšné pro Českou republiku, protože to klientele, která neváhá utrácet velké peníze v České republice, čímž podněcuje rozvoje vlastně českého sektoru služeb.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Která místa jsou stále nejžádanější u zahraničních návštěvníků jsou to ta tradiční místa Český Krumlov Praha nebo se tam dostalo do této Top nový desítky něco nového.

Lukáš KOVANDA, ekonom
Jsou to stále vlastně ta místa, která bychom očekávali to znamená, že Praha, když to vezmeme z hlediska té tedy regionálního členění také jižní Morava oblast. Vinných sklípků na jižní Moravě také vyhledávaná samozřejmě město Brno, takže není to jen vyložené. Ta klasika Telč Český Krumlov Praha ale Morava atraktivní z hlediska turistů a myslím si, že Česká republika dobře pracuje na tom, že dokáže. Rostoucí míře také prodávat jiné své regiony než jen ty staré dobré známe, říká ano panem prospívá turistika v celé zemi.

Šárka FENYKOVÁ, moderátorka
Děkujeme, říká hlavní ekonom Čech Fund Lukáš Kovanda díky na slyšenou.

Lukáš KOVANDA, ekonom
Na slyšenou hezký den.

Odvysíláno na ČRo Plus (Den v 60 minutách).

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře