#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ceny v ČR stoupají nejrychleji za posledních více než šest let. Zdražuje palivo, pečivo, máslo, elektřina,…

10. dubna 2019

Míra inflace v březnu vykázala úroveň rovných tří procent. Příliš výš už letos neporoste, je nejvýše za více než šest let. Úrovně tří procent naposledy dosáhla v říjnu roku 2012.

Klíčovým důvodem poměrně rychlého růstu hladiny spotřebitelských cen je citelný růst mezd. Ten se promítá se do výrazného vzestupu takzvané jádrové inflace, tedy inflace očištěné o kolísavou složku potravin a energií. Jádrová inflace vykázala letos v lednu i únoru tříprocentní růstové tempo. Tak rychle nerostla minimálně posledních dvanáct let.

V březnu však nadále zdražovaly právě i kolísavé složky. Z potravin strmě vzhůru stoupá například cena některých druhů zeleniny, jako jsou brambory nebo cibule, jejichž cena je na historickém maximu. Důvodem je loňské suché a teplé počasí, které zapříčinilo špatnou úrodu nejen v Česku, ale prakticky v celé Evropě. Kvůli špatné úrodě obilovin v čele s pšenicí zdražuje pečivo.. A roste také třeba cena másla.

Dále v březnu zdražovaly pohonné hmoty, a to zejména kvůli omezení těžby ze strany zemí jako Saúdská Arábie či Rusko. Ke zdražení paliv ovšem přispěla také koruna, jež letos oslabuje vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje. Slabší koruna je obecně proinflačním činitelem.

Z důvodu poměrně svižné inflace bude Česká národní banka (po březen počítá ve své aktuální prognóze s inflací pouze ve výši 2,7 procenta) na svém dalším měnověpolitickém zasedání vážně zvažovat první letošní zvýšení klíčové úrokové sazby. Odhodlá se k němu ale pouze tehdy, pokud se poněkud rozjasní situace v zahraničí. Tedy pokud ČNB zaregistruje pozitivní signály ohledně vývoje kolem brexitu, obchodních válek či kolem dalšího vývoje německé ekonomiky. Za celý rok vykáže letos inflace úroveň 2,5 procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře