#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ceny v českém průmyslu rostou nejvýrazněji za skoro deset let, hrozí výrazná spotřebitelská inflace

17. května 2021
Trh proto očekává pětinásobný růst sazeb ČNB v příštích dvanácti měsících.

Výrobní ceny v českém průmyslu vzrostly v dubnu meziročně o 4,6 procenta. Jedná se o jejich nejvýraznější meziroční nárůst od konce roku 2011. Nárůst překonal očekávání trhu, který ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg počítal se vzestupem 4,2 procenta.

Za enormním nárůstem stojí z velké části – ovšem nikoli výhradně – efekt loňské ponížené základny meziročního srovnání. Tahounem meziročního růstu cen jsou totiž ceny ropných produktů. Ty se loni v dubnu celosvětově dramaticky propadaly v důsledku nebývalého poklesu cen ropy. K němu došlo globálně v důsledku uzavírek a dalších opatření v rámci boje s pandemií. Vzhledem k tomu, že rostou také ceny výrobců v zemědělství a stavebnictví, lze předpokládat, že vyšší než předpokládané cenové tlaky se silněji, než se donedávna předpokládalo, promítnou so spotřebitelských cen.

Trh nyní sází na to, že Česko, resp. jeho centrální banka bude muset v příštích dvanácti měsících zvyšovat základní úrokovou sazbu třetím nejvýraznějším tempem v rámci všech 37 zemí OECD, a to o 125 bazických bodů (viz tabulka Bloombergu níže, 4. sloupec). To znamená, že trh míní, že Česká národní banka zvýší sazbu pětkrát v rozsahu 0,25 procentního bodu. Výraznější nárůst základní sazby čeká trh v rámci zemí OECD už jen v případě Kolumbie a Chile. V dalších 34 členských zemích OECD trh předpokládá slabší nárůst základního úroku, jeho stagnaci, nebo dokonce pokles.

Dnes trh mírně upevnil svá očekávání stran razance zvyšování sazeb v ČR, nicméně koruna na data k cenám výrobců výrazněji nereagovala. To svědčí o tom, že v kursu koruny je zatím víceméně započítáno tržní očekávání pětinásobného zvýšení sazby během následujících dvanácti měsíců. Základní sazba ČNB by tak za rok touto sobou mohla činit 1,50 procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře