#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ceny pohonných hmot pokořily nové rekordy od roku 2014, nafta za týden zdražila o více než dvacet haléřů na litr

18. října 2018

Růst cen ropy na světových trzích, který byl zvláště patrný na přelomu září a října, si v ČR vybírá svoji daň, a to zejména v případě nafty. Ta za poslední týden na českých čerpacích stanicích zdražila o 23 haléřů na litr a prodává se nyní průměrně za 33,61 koruny. To je nejvyšší úroveň od roku 2014. Zdražuje ovšem také benzín. Ten za uplynulý týden zdražil o tři haléře, na 33,81 koruny za litr. To je rovněž nejvyšší úroveň od roku 2014.

S obvyklým zpožděním dvou až tří týdnů se ČR projevil citelný růst cen ropy na světových trzích. Ropa typu Brent zdražila od začátku září od začátku října o více než deset dolarů na barel. Začátkem září se prodávala i za cenu pod 76 dolaru za barel, začátkem října vyskočila až nad 86,60 dolaru za barel. To je její nejvyšší úroveň od října 2014. Aktuálně ovšem cena ropy Brent citelně propadla, aktuálně se prodává za zhruba 80 dolarů za barel.

Za aktuálním poklesem cen ropy stojí zejména vyšší než předpokládaný stav zásob v USA. Cena ropy klesá navzdory růstu napětí mezi Washingtonem a Rijádem ve věci saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Cháškadžího.

Dne 4. listopadu vstupují platnost sankce USA namířené proti íránskému ropnému průmyslu. Právě zejména obavy z výpadku dodávek ropy na světové trhy vyhnaly na přelomu a září její cenu vzhůru. Začátkem listopadu, po uvedení sankcí, by mělo být zřejmější, jaký bude jejich skutečný dopad. A také to, jak zareagují klíčoví hráči. Americký prezident Donald Trump si nepřeje eskalaci cen ropy z důvodu blížících se voleb do Kongresu. Ty se uskuteční 6. listopadu.

Cena ropy se však nad psychologickou hranici sta dolarů za barel už se nedostane. I její případný růst nad 90 dolarů za barel, který stále nelze vyloučit, znamená pro české řidiče další výrazné zdražování. Benzín v takovém případě během následujících 30 dní zdraží o zhruba 1,20 koruny na litr, k úrovni 35 korun za litr, zatímco nafta i z důvodu příchodu zimní topné sezóny podraží ještě výrazněji, citelně nad 34 korun za litr. S topnou sezónou se totiž mění produkce rafinérií, roste jejich orientace na lehké topné oleje. Nelze vyloučit, že cena nafty letos převýší cenu benzínu, jako tomu bylo například v letech 2014 nebo 2015. Během posledních dvou zim zůstala cena benzinu po celou dobu vyšší. Naposledy byla cena litru nafty u českých čerpacích stanic vyšší než cena litru benzinu v březnu 2015. Aktuálně činí rozdíl mezi cenou litru benzínu a cenou litru nafty pouze 21 haléřů. To je nejméně od dubna 2015. V uplynulých letech přitom tento rozdíl dosahoval až úrovně přesahující 2,30 koruny.

V příštích sedmi dnech bude cena benzínu stagnovat kolem úrovně 33,80 koruny za litr a cena nafty pak poskočí o deset haléřů k úrovni kolem 33,70 koruny za litr. Růst cen pohonných hmot bude v nadcházejících týdnech umocňovat silný dolar. Od konce září česká koruna vůči němu opět slábne, takže je v současnosti blízko své nejslabší úrovně vůči americké měně za poslední rok, dolar stojí takřka 22,50 koruny.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře