#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Čechům tikají poslední chvíle na to, aby bezpečně objednali levné zboží z čínského e-shopu

5. května 2021
Poslanci dnes projednají evropskou legislativu, která čínské zboží brzy zdraží.

Čechům odtikávají poslední hodiny, aby si bezpečně objednali drobné zboží z čínských e-shopů. To do Evropy, ke konečnému zákazníkovi často putuje až dva měsíce. Přitom letos 1. července končí osvobození levných a drobných čínských zásilek do 22 eur od DPH. Poslanecká sněmovna by dnes měla projednávat „překlopení“ příslušné evropské legislativy do tuzemského právního řádu.

V praxi zavedení této legislativy znamená například to, že balíček z Číny, který nyní vyjde na 1000 korun, bude od léta stát 1452 korun. K ceně zboží je totiž třeba připočítat také ještě poplatek za plné celní odbavení, 200 korun, a pak samotnou DPH, tedy v tomto případě 252 korun.

Vzhledem k tomu, že doba doručení zásilek z některých čínských e-shopů představuje až dva měsíce od objednání, měli by si zájemci pospíšit. Pro posouzení, zda zboží již bude podléhat DPH, totiž není rozhodující okamžik objednání, ale termín, kdy dorazí do EU. Čínské e-shopy staví sice v Evropě sklady, aby přísnější daňové předpisy obešly, ale i tak platí, že zboží zasílané přímo z Číny je levnější než to z evropských skladů čínských e-shopů.

Češi z Číny zhusta objednávají například kabely nebo kryty, nabíječky, ochranná sklíčka, sluchátka či další příslušenství mobilních telefonů. V období před pandemií Češi z Číny ročně objednávali bezmála 40 milionů drobných zásilek bez DPH.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře