#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Brusel se obává ruského jaderného úderu stále více

20. března 2022
Vyzývá členské státy EU k zajištění dostatečných zásob jodových tablet, takže i české lékárny budou mít „žně“.

Evropská komise se stále více obává možného ruského jaderného úderu. Podle dnešní zprávy listu Financial Times vyzývá členské státy Evropské unie, aby zajistily dostatečné zásoby jodových tablet a dalších léků či ochranného oblečení a doplňků.

Jodové tablety vykupovali lidé v Česku ve velkém již v uplynulých dnech a týdnech, kdy v důsledku ruské invaze na Ukrajinu začalo v médiích i ve veřejné diskusi rezonovat téma možného jaderného úderu ze strany Ruska.

Vzhledem k dnešní výzvě Bruselu členským státům lze i v Česku očekávat další kolo panických nákupů jodových tablet a dalších podobných přípravků, jež mají tlumit neblahý efekt vystavení radioaktivnímu záření. Lékárny po celém Česku tak zřejmě budou mít „žně“.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře