#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Brexit zabije tisíce Britů. Absurdní!

1. února 2019

Datum brexitu se sice kvapem blíží, ale to, jakým způsobem proběhne, je stále krajně nejasné. Takže probíhá nové kolo absurdního strašení britské veřejnosti.

Žádný ze způsobů vystoupení Británie z Evropské unie nezískává potřebnou podporu. To v mnohých živí dojem, že žádný brexit nebude. Tak se vyjádřil například britský finančník Crispin Odey, klíčový sponzor kampaně za brexit. Zatímco finančník padá do chmur, třeba německé politiky nabíjí britský vnitropolitický chaos nadějí. Nic není ztraceno! Německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth se tedy nechal slyšet, že Británie by měla znovu zvážit své rozhodnutí unii opustit.

Kabinet premiérky Theresy Mayové je ale neoblomný. Druhé referendum odmítá. Považoval by jej za kardinální zradu nejen voličů, ale dokonce demokracie jako takové. Proto se opět aktivizuje podstatná část establishmentu, která si brexit nepřeje. Jedná se nejen o mnohé politiky, podnikatele, finančníky, ale také akademiky. Ti všichni nechápou, co by měli brexitem získat.

Zasazení do kontextu

Obávají se, že si jenom pohorší. Právě akademici se proto tak jako před referendem o brexitu v červnu 2016 předhánějí v líčení pohrom, které brexit přinese. A tak se můžeme všude dočíst třeba to, že brexit by mohl před rokem 2030 vést k citelnému navýšení počtu zemřelých Britů. Tisíce Britů prý mohou zemřít předčasně kvůli tomu, že vystoupení Británie z Evropské unie zdraží na ostrovech dovážené ovoce a zeleninu. Tím pádem se zhorší životospráva Britů a budou umírat dříve. Vše plyne ze studie, kterou vypracovali akademici – konkrétně lékaři a specialisté na veřejné zdravotnictví – z univerzit v Británii a v Polsku.

Ne že by to nemohla být pravda. Jestliže to pravda je, pak je ovšem pravdou také to, že třeba stávající obchodní politika Evropské unie vůči africkým zemím už dlouhá léta reálně předčasně zabíjí desetitisíce Evropanů. Ze stejného důvodu. Pokud by se tedy Evropská unie zcela otevřela dovozu zemědělských produktů z Afriky, ovoce či zelenina na starém kontinentě by zlevnily. Takže by se Evropané stravovali zdravěji. Neprůstřelná logika.

Pokud tedy média dnes v titulcích křičí, kolikže předčasných úmrtí brexit způsobí, měla by věc zasadit do kontextu. A doplnit tedy při použití stejné logiky, že tisíce Evropanů už kvůli bruselským dovozním bariérám dávno zbytečně umírají. Pokud média toto „zasazení do kontextu“ nedělají – a ona jej nedělají –, jde jim zjevně o něco jiného. O to, aby zastrašila britskou veřejnost a přiměla Londýn vzít zpět svůj zásadový postoj ve věci plnění závazku z brexitového referenda roku 2016.

Odvysíláno na Českém rozhlase Plus.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře