#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Brexit: jde to řešit!

27. června 2016

Makléři, investoři i bookmakeři podlehli několik dnů před hlasováním falešnému dojmu, že k vystoupení Velké Británie z EU nedojde. Tím ovšem jen zvýraznili páteční propad trhů. Británie ale zůstává Británií i přesto, že separatistické tendence Skotska zesilují. Páteční panické výprodeje působily tak, jako by celá Británie měla zmizet na dně oceánu. Trhy byly opět ve vleku zkreslujících emocí. Těsně před brexitem jednaly přehnaně optimisticky, po něm se naopak ocitly v módu přehnaného pesimismu.
Británie je jednou z nejvýkonnějších ekonomik světa. S kontinentální Evropou chce čile obchodovat. Politici na obou stranách průlivu La Manche teď musí hledat řešení, které zajistí, že brexit bude mít co nejslabší negativní dopad na ekonomické, obchodní a finanční vztahy Británie a EU. Švýcarsko nebo Norsko jsou příkladem toho, že najít řešení je možné.
Na burzách zatím nejde o Lehman Brothers II. V roce 2008, kdy tato banka zkrachovala, byl postižen globální finanční systém rozleptávaný toxickými aktivy. Nikdo si nebyl jistý ničím. Nyní jsme si jistí jednou věcí. Pokud bude opravdová politická vůle jak v Londýně, tak v Bruselu – žádné zub za zub –, oko za oko, situaci lze účinně řešit. Politici EU ale musí demonstrovat soudržnost, zralost i sebereflexi.

Vyšlo v Hospodářských novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře