#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bitcoin padá pod úroveň 30 tisíc dolarů

20. července 2021
Zmírňují obavy z inflace, investoři ale špatně nesou i odklon Elona Muska od kryptoměn či čínské zásahy proti nim.

Výprodej bitcoinu dnes zrychluje a jednotka nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se poprvé za zhruba měsíc prodává za méně než 30 tisíc dolarů. Cenově se propadají také další kryptoměny a kryptoaktiva, včetně druhé nejrozšířenější kryptoměny, etheru.

Důvodů je více. Z kryptoaktiv se nyní pod vlivem nepříznivých zpráv stahují “horké” a “hloupé peníze”, tedy krátkodobí spekulanti, ba gambleři a také nepříliš zkušení investoři, kteří začátkem roku do krypta bezhlavě naskákali, neb se o něm hodně psalo a mluvilo a nechtěli promarnit příležitost.

Od května tedy “horké” a “hloupé peníze” krypto opouští, protože jako negativní vyhodnocují odklon Elona Muska, šéfa automobilky Tesla, od krypta či zátahy čínských úřadů proti němu.

Na trzích ovšem obecně také panuje slabší euforie než na jaře, kdy se sázelo na rychlé ekonomické zotavení po pandemii, doprovázené nadále extrémně expanzivní měnovou politikou světově významných centrálních bank.

Investoři během jara započítávali do cen kryptoměn a kryptoaktiv růst inflačních očekávání. Nelze ovšem vyloučit, že to se svým optimismem stran post-covidového otevírání ekonomiky, které právě mělo citelně inflaci zrychlit, poněkud přepálili.

Nepočítali totiž s delta mutací covidu, ani s tím, že se jaksi zadrhne zlepšování situace na trhu práce v USA a zotavování čínské ekonomiky, tak zásadní pro celý svět.

Růst inflačních očekávání bitcoinu a některým dalším kryptoměnám nahrává, neboť jsou vnímané jako pojistka proti inflaci. Jenže současný růst inflace může být opravdu jen přechodný.

Alespoň do té doby, než případně odezní obava z delta mutace a než se výrazněji a přesvědčivěji zlepší situace na trhu práce v USA a ekonomická situace v Číně, tak kryptoměny zůstanou pod výprodejním tlakem právě i z toho důvodu, že obavy z trvalejší výrazné inflace slábnou.

Zda k robustnímu zlepšení situace na trhu práce v USA došlo, budeme vědět nejdříve v říjnu či v listopadu. Bitcoin a další kryptoměny tak mohou pod výprodejním tlakem zůstat po převážnou část zbytku letoška.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře