#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bitcoin je ve zlatě nejdražší v historii, vyjde na bezmála 23 uncí

7. února 2021
Jeho cena se včera po takřka měsíci vrátila nad 40 tisíc dolarů.

Nejrozšířenější kryptoměna světa, bitcoin, je nyní takřka nejdražší ve historii. Pokud jeho cenu vyjádříme v dolarech, stojí opět přes 40 tisíc, po takřka jednom měsíci. Pokud jeho cenu vyjádříme ve zlatě, je bitcoin právě nyní vůbec nejdražší v historii. Po přepočtu do zlata stojí více než 22,5 unce drahého kovu.

Nejde jen o nahodilý přepočet. Bitcoin je často označován jako „digitální zlato“ nebo jako „zlato 21. století“. Zlato tedy bitcoinu může být dlouhodobě konkurentem. Coby uchovatel hodnoty a pojistka proti inflačnímu znehodnocování peněz.

Zmíněnému růstu ceny bitcoinu opět nad 40 tisíc dolarů, k němuž došlo včera, výrazně pomohla studie fondu Bridgewater Associates, která se zaměřuje právě na konkurenční boj zlata a bitcoinu. Pokud by soukromí vlastníci zlata přeskupili 50 procent kapitálu, který v drahém kovu drží, do bitcoinu, činila by cena bitcoinu 85 tisíc dolarů, uzavírá uvedená studie.

Bridgewater Associates, největší hedgeový fond světa, spravuje investorům majetek za 150 miliard dolarů. Jeho zakladatel, Ray Dalio, je přesvědčený, že bitcoin nebo i některé další kryptoměny by mohly uspokojovat celosvětově rostoucí poptávku po alternativách ke zlatu. Tuto poptávku podle něj pohání znehodnocování tradičních peněz, zejména kvůli rostoucímu zadlužení vlád a extrémně expanzivní měnové politice centrálních bank.

Zájem fondů jako Bridgewater Associates o bitcoin či i jiné kryptoměny potvrzuje probíhající trend sbližování světa konvenčních financí, bank a fondů, právě s „novým světem“ digitálních měn, kryptoměn a kryptoaktiv. Z tohoto sbližování těží nejvýrazněji právě bitcoinu, jehož cena letos 8. ledna vystoupala na absolutní historické maximum, více 41 962 dolarů za kus, z velké části právě díky zájmu velkých finančních skupin, bank či fondů, tedy institucionálních investorů.

Po 8. lednu se cena bitcoinu sice propadla takřka o třetinu, na zhruba 28 845 dolarů za kus (cena z 22. ledna), avšak od té doby kryptoměna prakticky všechny tyto své ztráty umazala. Aktuálně se bitcoin prodává za 39 400 dolarů, včera jeho cena vystoupala na bezmála 41 tisíc dolarů.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře