#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Benzín v ČR včera během jediného dne podražil o takřka 40 haléřů na litr, nejvýrazněji od roku 2010

26. února 2022
Mezinárodní obchodníci započítávají stále pravděpodobnější sankcionování ruské ropy.

Průměrná cena benzínu Natural 95 v ČR včera ze dne na den vyskočila o takřka 40 haléřů na litr. Zatímco ještě ve čtvrtek litr benzínu vyšel na 37,48 koruny, včera už to bylo 37,87 koruny. Přes noc tak litr benzínu podražil o 39 haléřů na litr. Výraznější zdražení „přes noc“ zaznamenal benzín naposledy 7. prosince 2010, vyplývá z dat CCS. Nafta včera podražila dokonce ještě výrazněji než benzín, o 41 haléřů na litr na 36,86 koruny litr. V jejím případě však jde o nejvýraznější jednodenní zdražení jen za období od začátku dubna 2021, kdy nastal mimořádný výkyv v její ceně.

Důvodem dramatického zdražování pohonných hmot v ČR je zdražování ropy na světových trzích a také oslabení koruny. Oboje bezprostředně nastává či sílí v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Korunová cena barelu ropy Brent v týdnu vyskočila až na takřka 2400 korun, skoro nejvíce v historii.

Motoristé v ČR musí počítat s tím, že už o tomto víkendu ceny pohonných hmot dále citelně narostou, nad 38 korun v případě benzínu a nad 37 korun v případě nafty, a budou se rychle blížit úrovním kolem 40 korun za litr.

Pokud se válka na Ukrajině rychle nezklidní, což je málo pravděpodobné, úrovní kolem 40 korun za litr pohonné hmoty dosáhnou už během března. Řidiči v ČR se však zatím nemusí obávat výpadku v zásobování palivy. Produktovody – na plyn či ropu – vedoucí z Ruska přes ukrajinské území stále běžně fungují, nejsou hlášeny jakékoli zásadnější problémy.

Ropa ve světě zdražuje nikoli kvůli ochromení ruských dodávek, ale kvůli obavě, že tyto dodávky ochromí buď sankce, nebo válečný útok, nebo oboje naráz. K ničemu takovému ale zatím nedochází, byť sankcionování ruské ropy alespoň ze strany Západu už může být otázkou příštího týdne.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře