#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Benzín v ČR je nejdražší za více než devět let

18. listopadu 2021
Zdražování pohonných hmot ale končí, neboť Peking a zřejmě i Washington uvolní své strategické zásoby.

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,18 koruny, před týdnem byl o pět haléřů levnější. Benzín je tak nejdražší od října 2012. Průměrná cena nafty zůstala na 36,05 koruny za litr. Nafta v pondělí dosáhla průměrné ceny dokonce 36,09 koruny za litr, nejvyšší od října 2014. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Možnosti dalšího růstu cen pohonných hmot jsou nyní již prakticky vyčerpané. Růst cen, který trvá nepřetržitě od začátku roku, končí. Pokud nyní budou čerpací stanice zdražovat, spíše využívají všudypřítomných mediálních zpráv o inflaci a navyšují si své marže.

Ke zdražování nemají žádný pádný důvod, jelikož cena ropy Brent v porovnání se svými maximy z konce října je nyní o zhruba osm procent levnější. Poprvé od začátku října se prodává za méně než 80 dolarů za barel. Obchodníci s ropou totiž sází na to, že země typu USA nebo Číny ve světle vysokých cen ropy a neochoty tradičních těžařů v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem navýšit těžbu uvolní zásadní objem svých strategických zásob ropy, a to třeba i v koordinované operaci.

Čína už uvolňování začala provádět, zatím ovšem není jasné, zda v koordinaci s USA a zda se USA připojí.

Dopad zlevňování ropy do zlevňování pohonných hmot ale v ČR poněkud utlumí mírné oslabování koruny vůči dolaru. Česká měna v posledních čtrnácti dnech oslabila vůči dolaru o zhruba 1,3 procenta.

V příštím týdnu lze tedy očekávat stagnaci cen pohonných hmot v ČR, neboť oslabování koruny není tak silné, aby v době citelně zlevňující ropy vedlo k růstu cen pohonných hmot v ČR.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře