#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Benzín stojí v Česku přes 34 korun za litr, poprvé po sedmi letech

30. září 2021
Nelze vyloučit zdražení ke 40 korunám, nebo Evropu zachvátila historická energetická krize.

Litr benzínu se v Česku poprvé od prosince 2014 prodává za více než 34 korun za litr. Jeho cena se nad tuto úroveň vyhoupla předevčírem. Dle dnes zveřejněných dat společnosti CCS činila jeho průměrná cena napříč ČR včera 34,01 koruny za litr. Nafta se včera prodávala za 32,05 koruny za litr, nejdráže od ledna 2020.

Cena ropy Brent tento týden přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od října 2018, jak plyne z dat Bloombergu. Právě nejdražší ropa za poslední takřka tři roky citelně prodražuje a ještě prodraží benzín i naftu českým motoristům. Nelze vyloučit, že během zimy se řidiči v některých regionech ČR, zejména v Praze, dočkají průměrné ceny kolem 40 korun za litr, jako v roce 2012.

Jedna z největších amerických bank, Bank of America, už polovině září varovala, že cena ropy se již tuto zimu může dostat na úroveň 100 dolarů za barel. To by právě výrazně zvýšila pravděpodobnost, že čeští řidiči budou za benzín platit průměrně až 40 korun za litr.

Čerpací stanice v ČR navíc zdražují benzín nad rámec zdražení ropy, jelikož se „hojí“ po pandemické krizi a snaží se svézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace. Kvůli tomuto strachu jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže, a přitom je ještě vzhledem ke zdražování v širší ekonomice považují za přijatelné.

Nafta zdražuje pomaleji než benzín pouze díky snížení spotřební daně z motorové nafty, k němuž letos došlo.

Ropa zdražuje z podstatné části kvůli rekordně dramatickému zdražování jiných energií, například plynu v EU (viz graf níže). Částečně totiž ropa může plyn zastoupit. Například topná nafta se v průmyslu využívá tím intenzivněji, čím dražší je plyn. Tím ovšem stoupá sháňka po ní, tedy její cena, tudíž cena ropy.  Zdražující ropa, a tedy růst cen pohonných hmot umocní inflační tlaky, které nyní svírají i českou ekonomiku.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře