#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

6. května 2021
Sezona dovolených by totiž letos mohla být v USA i mnohde v Evropě poměrně živá, navzdory skličující situaci v Indii.

Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,58 koruny, před týdnem byl o sedm haléřů levnější. Průměrná cena nafty stoupla o tři haléře, na 29,56 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 5,42 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 3,21 Kč na litru méně.  

V příštím týdnu pohonné hmoty mírně zdraží, zejména pak benzín, a to v rozsahu do deseti haléřů na litr. Ropa Brent totiž zdražuje, včera se její cena opět přiblížila úrovni 70 dolarů za barel, když se prodávala až za 69,95 dolaru, a je tak blízko svého maxima, tedy ceny lehce přes sedmdesát dolarů, ze celé období od první poloviny roku 2019.

Koruna navíc vůči dolaru v posledních zhruba dvou týdnech přestala zpevňovat, takže kurs již nebude zdražování pohonných hmot tlumit – efekt sílící koruny již nebude brzdit růst ceny barelu ropy.  

Aktuální výraznější zdražení benzínu v porovnání s naftou nastává proto, že s koncem zimní sezóny v jarních měsících tradičně ochlazuje poptávka po topné naftě. Tento vliv bude přítomný i v dalších sedmi dnech. Celkově letos nafta zdražuje méně výrazně než benzín kvůli snížení spotřební daně právě z ní.   

Cena ropy Brent stoupá, jelikož Spojené státy a některé evropské země se s postupující vakcinací znatelně zotavují z pandemické krize, přičemž v těchto zemích panuje naděje na poměrně živou letní sezónu dovolených, která by pochopitelně podpořila poptávku po ropě, ropných produktech, palivech a pohonných hmotách. Tato pozitivní naděje je tak silná, že její příznivý efekt – projevující se na trhu s ropou růstem cen – předčí obavy plynoucí zejména ze situace v Indii a dalších asijských zemích mimo Čínu, kde se nákaza nyní dramaticky šíří. 

Banka Goldman Sachs navíc prognózuje bezprecedentní nárůst globální poptávky po ropě během následujících šesti měsíců, a to o 5,2 miliony barelů denně. Důvodem nárůstu má být post-pandemické zotavování při stále omezované nabídce ropy na světových trzích. Výsledkem bude citelné zdražení ropy Brent na 80 dolarů za barel. Benzín v ČR by takovém případě zdražil zhruba o další dvě koruny na litr, na 33,50. Nafta by se pak prodávala za cenu kolem 31,30 koruny za litr.   

Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech mírně zdražovat i v dalších evropských zemích. Aktuálně je benzín levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také v Maďarsku, a dokonce ve Slovinsku. Cenově srovnatelný je v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší. Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku a v Rakousku stojí přibližně stejně. Na Slovensku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Německu či Itálii je pak dražší.  

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře