#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Benzín i nafta jsou ve volném pádu. Zlevňují o desítky haléřů týdně – a nekončí

10. ledna 2019

Ceny pohonných hmot v ČR zažily v uplynulém týdnu volný pád. Benzín zlevnil o 40 haléřů na litr, nafta pak skoro o padesátník.

Pohonné hmoty svým zlevňováním reagují na propad cen ropy na světových trzích, k němuž došlo zhruba od poloviny prosince do Vánoc loňského roku. Ropa Brent během necelých dvou týdnů tehdy zlevnila o více než deset dolarů na barel, z úrovně nad šedesáti dolary za barel na zhruba padesát dolarů za barel.

Ceny pohonných hmot v ČR se obvykle vyvíjejí s dvou- až třítýdenním zpožděním za cenami ropy.

Důvodem prosincového propadu cen ropy byla obava obchodníků z citelného zpomalení globální ekonomiky, které by značně podvázalo poptávku po ropě, neboť by rapidně zvolnil růst objemu celkové produkce jednotlivých ekonomik.

Tuto obavu živil zejména strach z další eskalace obchodní války mezi USA a Čínou a také vyhlídka na pokračující zpřísňování měnové politiky USA. Po Vánocích se však tyto obavy částečně rozptýlily. Americká centrální banka nyní signalizuje zvolnění tempa zvyšování úrokových sazeb a patrná je i naděje na deeskalaci napětí v obchodním vztahu USA a Číny.

Cena ropy Brent se tudíž vrátila nad úroveň šedesáti dolarů za barel. Na tento vývoj však ceny pohonných hmot v ČR zareagují až v druhé polovině ledna. I v příštím týdnu tak lze čekat markantní zlevnění jak benzínu, tak nafty, i když ne tak výrazné jako v uplynulých sedmi dnech – bude se pohybovat v rozmezí od 20 do 25 haléřů na litr.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře